پایان نامه ارشد: ارائه مدل پیش بینی اشتیاق شغلی با توجه به رهبری اصیل و سرمایه های روانشناختی

ویژگیای افراد تاب آور

1- احساس با ارزشی: قبول کردن خود به عنوان فردی مهم، و احترام قایل شدن واسه خود و توانایی­هایشان، بی قید و شرط دوست داشتن و سعی در شناخت نقاط مثبت خود و پرورش دادن اون­ها و از طرف دیگر شناخت نقاط ضعف خود و کتمان نکردن اون­ها از ویژگی­های افراد تاب­آور می­باشه. علاوه بر اون این افراد سعی می­کنن که مشکل­ها رو با واقع بینی بر طرف کرده و وگرنه با این ویژگی­ها کنار می­آیند.

2– مهارت در حل مسئله: افراد تاب آور ذهنیتی تحلیلی- انتقادی نسبت به توانایی­های خود و شرایط موجود دارن، در مقابل شرایط مختلف انعطاف پذیرند و توانایی شگفت انگیزی درباره پیدا کردن راه حل­های مختلف درباره یک موقعیت یا مسأله خاص دارن. ضمنا توانایی ویژه­ای در جدا سازی و بررسی واقعی مشکلات شخصی و پیدا کردن راه حل­های فوری و راهبردهای دراز مدت واسه حل و فصل مشکلاتی که به آسونی و سریع حل نمی­شن رو دارا هستن.

3- کفایت اجتماعی: این دسته از آدما مهارت­های رابطه با بقیه رو عالی یاد گرفته­ان.اون­ها می­توانند در شرایط سخت هم، شوخ طبعی خودشون رو حفظ کنن، می­توانند با بقیه صمیمی شن و در مواقع بحرانی از حمایت اجتماعی بقیه بهره ببرن؛ علاوه بر اینکه این جور آدم­ها می­توانند سنگ صبور خوبی باشن، وقتی برایشان حرف می­زنید خوب گوش می­دهند و خودشون رو جای شما می­گذارند. در علاوه بر اون­ها طیف بزرگی از مهارت­ها و راهبردهای اجتماعی شامل مهارت­های گفتگو، جرأت­مندی، آمادگی واسه گوش دادن به بقیه و احترام گذاشتن به احساسات و عقاید بقیه که در تعاملات اجتماعی خیلی مهمه رو دارا هستن.

4- خوش بینی: افراد تاب­آور باور راسخ به این دارن که آینده می­تواند بهتر باشه. ضمنا، احساس امید و هدفمندی و باور به اینکه می­توانند زندگی و آینده خود رو کنترل کنن و مشکلات احتمالی نمی­تواند اونا رو متوقف سازه، از ویژگی اینجور افرادیه.

5- همدلی : تاب­آورها، دارای توانایی ایجاد رابطه توأم با احترام دوطرفه با بقیه هستن که موجب به هم ترتیب اجتماعی یعنی احساس تعلق به افراد، گروه­ها و نهادهای اجتماعی می­شه(ماستن و همکاران[1]، 1999).

در کل، لوتانز و همکاران(2007) فکر می کنن که افراد تاب­آور، دارای این ویژگی­ها هستن:

  1. واقعیت­های زندگی رو به سهولت می پذیرند.
  2. ایمان دارن که زندگی پرمعناه (این باور معمولاً به وسیله ارزش­های اون­ها حمایت می­شه).
  3. دارای توانایی­های زیادی واسه وفق دادن سریع خود با تغییرات بزرگ هستن.

[1] . Masten  et al.

متن کامل :

پایان نامه ارائه مدل پیش بینی اشتیاق شغلی با توجه به رهبری اصیل و سرمایه های روانشناختی ( مورد مطالعه: دبیران تربیت بدنی شیراز )

مطالب مرتبط