بررسی بازی لوتی وار ۲؛ تمشک طلایی

هنگام تجربه اولین ساخته استودیوی «مدین گیم» یکی از شخصیتا حرف جالبی حالا به شوخی یا جدیت می زنه. بدیش اینه خط به خط اونو به یاد نداریم ولی میدونیم که اون خطاب به پروتاگونیست داستان از آرزویش واسه شرکت طی مراسمای معروف و کسب نتیجه کارایی میگه. با ادامه این اپلیکیشن هم همین جمله رو با تغییراتی می شنوین اما فرق اینجاس که صحبتای ایشون حالا رنگ و بوی واقعیت به خود گرفتن.

البته نه با اتفاقای مثل گلدن گلوب، بیشترین شانس آخرین فیلمای این کارگردان کسب تمشکای طلایی فراوانه. قبل از گفتن توضیحات مربوط به این جمله ها، بیایید اول یه گذشته نه خیلی طولانی از عنوانی که واسه مطلب پیش رو می خوایم بررسی کنیم بگیم. نزدیک به ۱۰ ماه پیش، مدین گیم عنوانی با نام «لوتی وار» رو عرضه کرد که تونست با الهام درست از فضای ایران قدیم و حالتای جور واجور گیم پلی به سرعت مخاطبین داخلی رو جذب کنه.

اپلیکیشنی که مشکلات مختلفی هم داشت اما چون یه ادای دین باحال به سینمای ده های ۴۰ و ۵۰ بود، خیلی راحت می تونستیم از بعضی نقطه ضعف هاش بیخیال شین. حالا بعد از مدتا و موفقیتای نسخه ابتدایی، هفته گذشته قسمت دوم این اپلیکیشن به اسم «لوتی وار ۲» عرضه شد تا علاقه مندان بتونن به دومین ماجراجویی با لوتیای قدیم برن.

نمایش دیالوگای جورواجور از قسمتای مثبت لوتی وار ۲ه. البته واسه بخش تشخیص هویت [ادامه توضیحاتش رو می خونید] تنها چندین جمله تکراری می بینین.

لوتی وار ۱ زندگی شخصیتی رو نشون می داد که اتفاقی به دنیای سینما پیوسته بود و بازیکنا هم وظیفه داشتن تا طی مرحله های جورواجور، به اون واسه انجام نقش هاش کمک کنن. لوتی وار ۲ رو می تونیم ادامه دهنده همین داستان بنامیم؛ جایی که لوتی معروف قصه بعد از چند ماه، تصمیم به برگشت به حرفه خودش گرفته و پس با «همون آش و همون کاسه» معروف مواجه هستین.

شاید حالا فهمیده باشین که واسه چه از اتفاق «تمشک طلایی» نام بردیم. چون تقریبا تموم فیلمایی که شخصیت داستان نقش شون رو اجرا می کنه نه فقط خیلی بد هستن، بلکه بهترین حالت می تونیم اونا رو مقوا بنامیم. حالا چیجوری اون از نمایشای تقریبا خوب قسمت ابتدایی طعم این سرنوشت شوم رو چشیده س؟ جواب به این سوال رو باید لا به لای مکانیزمای گیم پلی پیدا کنین.

لوتی وار ۱ اول عرضه تنها عنوانی فایتینگ بود و شما تموم مرحله ها باید با بقیه دست به یقه می شدید. بعدا پیشرفت دهنده بخشای مختلفی رو به اپلیکیشن اضافه کرد که اتفاقا همین پشتیبانی عالی از مهمترین دلیلای موفقیت لوتی وار ۱ به حساب می اومد. واسه قسمت دوم پیشرفت دهنده دست به تغییرات جورواجور زده تا بازیکنا یه تجربه متفاوت و به مراتب قشنگتر رو نسبت به گذشته تجربه کنن.

از محیطای خوب بخش رانندگی که طراحی اون مناسبه.

ایده هایی که باحال هستن اما پرداخت ماورای بد مدین گیم موجب شده تا تموم این جذابیتا از بین برن. لوتی وار ۲ نزدیک به ۵۰ مرحله داشته و شما طی همه اونا ۴ فعالیت جور واجور پیش رو خود می بینین: تشخیص صورت شک دارین، رانندگی، ماجراجویی و جنگ تن به تن با شخصیتا که نسخه قبلی هم دیدیم. با قسمت ابتدایی چندین عکس به شما نشون داده شده و شخصی که به مجرم نزدیکه رو باید پیدا کنین.

رانندگی و مبارزات هم که مشخص هستن. اولی نقش یه راننده رو به بازیکنا میده و با بخش فایتینگ یه درس عبرت به بقیه میدید. می مونه ماجراجویی؛ اینجا آزادانه می تونین حرکت کرده و وسایل یا کارایی که خواسته شده رو به پایان برسونین. بدیش اینه بزرگترین نقطه ضعف ساخته مدین گیم آنجاست که می خواد ۴ سبک جورواجور باشه اما با هیچکدام نمی تونه یه تجربه جذاب به بازیکنا هدیه بده.

چون پیشرفت دهنده حتی به بعضی قوانین پایه این سبکا توجهی نداشته. قسمت تشخیص هویت بینهایت ساده بوده و اصلا شما رو به رقابت نمی کشه. بخش رانندگی هم با اینحال که بعد از مرحله هفتم خودشو پیدا می کنه اما با بازم فیزیک ضعیف ماشینا و هدفای محدود [البته این نقطه ضعف رو با تموم بخشای می بینین] خیلی از اون لذت نمی برین.

نمایی از ۴ حالت گیم پلی لوتی وار ۲؛ روی عکس کلیک کنین تا بزرگ شه.

بدیش اینه وضعیت واسه قسمت ماجراجویی هم مناسب نیس. به کار گیری یه منطقه واسه چندین دفعه و جایگذاری اشتباه آبجکتایی که می خواین پیدا کنین موجب شدن تا این بخش اون ذات «رقابت گونه» خود رو هیچوقت نتونه نشون بده. هم اینکه تاریکی زیادتر از اندازه محیط هم که عجیب اینجاس با افزایش روشنایی اسمارت فون بهبود پیدا نمی کنه از مشکلات این مرحله ها هستن.

می رسیم به جنگای تن به تن، حالا خوبیش اینه این قسمت مثل گذشته جذابه ولی بزرگترین نقطه ضعفش رو با تغییرات کم نسبت به گذشته می بینین. حتی شخصیتایی که با اونا می جنگید هم تقریبا مشابه قسمت قبلی بوده و خیلی کم صورتای متفاوتی می بینین. جدا از این پیشرفت دهنده واسه یادگیری بعضی فنون می تونست یه بخش آموزشی خوب به عنوانش اضافه کنه اما لوتی وار ۲ از این المان محروم موند.

با وجود تموم این نقطه ضعفا، شاید هیچکدام مثل سیستم سلامتی عجیب نتونسته ان به لوتی وار ۲ ضربه بزنن. چون شما با همه مشکلاتی که گفتیم، شاید بتونین از ساخته مدین گیم لذت ببرین. همونجوری که خیلیا با رزیدنت اویل ۶ [واسه داشتن ۴ بخش با گیم پلی متفاوت نام بردیم] یا Stickman Surfer سرگرم شدن. ولی وقتی از یه سیستم پرداخت درون برنامه عجیب استفاده کنین این جذابیت رو از مخاطب میگیرین.

فاصله شخصیت اصلی با نقش رو به رویی رو ببینین. با این وجود اون بازم متوجه ما نشده.

حالا این مشکلات کجا هستن؟ هنگام مبارزات و با اثبات ضربه، قسمت بزرگی از سلامتی شما کاهش پیدا می کنه. پس واسه این که بتونین نقش خود رو اجرا کنین باید درصد جون شما کافی باشه. عجیب اینجاس با رفتن به بیرون از اپلیکیشن، سلامتی شما به صورت خودکار افزایش نیافته و خلاف تموم عناوین الان اسمارت فونای حتما باید به محیط گیم پلی برید.

بدیش اینه سرعت بهبود جون هم خیلی کمه و آخر یا به پرداخت درون برنامه ای روی میارید یا یه ویدیو تبلیغاتی می بینین. نه مکانیزمای گیم پلی و نه المانای ضعیف، بدترین قسمت لوتی وار ۲ رو می تونیم همین جا بنامیم. چون اول راه ممکنه خیلی با جنگای تن به تن آشنا نباشین، پس شاید خواهید باخت. حالا باید چندین دقیقه دست نگه دارین تا سلامتی شما بهبود یابد.

دقیقا عکس بقیه اپلیکیشنا که معمولا سرعت گیم پلی طی نیم ساعت ابتدایی بالا میشه تا بازیکنا علاقه مند به ادامه تجربه اونا شن. این تصمیم مدین گیم موجب شده تا ساخته اونا از دقیقه های ابتدایی خود که مهمترین فرصت واسه جذب مخاطبینه استفاده نکنه. فقط با امید به اینکه پیشرفت دهنده با آپدیتای جور واجور نقطه ضعفای عنوانش رو بپوشونه. چون لوتی وار ۱ از خوبای امسال بود و قسمت دوم تموم اون خاطرات خوب رو نابود می کنه.

لوتی وار 2

  • لوتی وار ۲
  • قیمت: رایگان با پرداخت درون برنامه ای
  • سازنده: مدین گیم
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: ۲۶٫۴ مگابایت

دانلود

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *