بررسی دیجیاتو: قلم نوری پاربلو Parblo A610 Plus

طراحی روی کاغذ و نقاشی روی بوم، حس و حال خودشو داره و خیلی از هنرمندان، این تجربه رو با هیچی دیگه ای عوض نمی کنن. دنیای دیجیتال اما نیازای جدیدی رو به وجود آورده و چرخه تولید اثر هنری رو تا جای ممکن کوتاه کرده. در این دنیای سریع، وسایل جدید طراحی دیجیتال مثل قلم نوری با ساده تر کردن روند اصلاح خطاها و اشتباهات احتمالی از استرس کار می کاهند. در این مطلب می خوایم قلم نوری پاربلو Parblo A610 Plus رو بررسی کنیم.

شرکت پاربلو (Parblo) در این بخش سابقه زیادی نداره و در سال ۲۰۱۵ تأسیس شده، اما طی همین مدت کوتاه با عرضه اجناس خوش قیمت تونسته به یکی از برنده های پرطرفدار در بازار تبدیل شه. همونجوریکه حتماً حدس زده این، نام این برند از اسم هنرمند معروف اسپانیایی یعنی پابلو پیکاسو گرفته شده. به جز بزرگ ترین برند این بخش یعنی وکام (Wacom) اسمای دیگری هم در بازار کشورمون هستن که بین اونا میشه به جنیوس، ایکس پی پن (XP-Pen) و هویون (HUION) اشاره کرد.

داخل بسته بندی کم حجم و تقریباً زیبای قلم نوری پاربلو Parblo A610 Plus علاوه بر پد طراحی و قلم، یه قطعه کابل USB-C، هشت قطعه نوک یدک، پایه قلم، دستکش دو انگشتی و دستمال تمیز کننده قرار گرفته تا احتیاجی به لوازم جانبی اضافه نداشته باشین. پایه نگهداری و تنظیم زاویه پد طراحی به صورت جداگونه فروخته می شه. در ادامه با بررسی این محصول با دیجیاتو همراه باشین.

مشخصات فنی قلم نوری پاربلو Parblo A610 Plus

قبل اینکه مشخصات فنی قلم نوری پاربلو Parblo A610 Plus رو مرور کنیم باید بدونین الان بیشتر قلمای نوری موجود در بازار، دست کم ویژگیای لازم واسه طراحان تازه کار رو دارن و نیاز آدمایی که میخوان وارد دنیای طراحی دیجیتال شن رو برآورده می کنن. به گفته سازنده، این قلم نوری مشخصات زیر رو ارائه میده:

  • ابعاد سطح فعال واسه طراحی ۶×۱۰ اینچ / ۱۵×۲۵ سانتی متر
  • حساسیت به فشار ۸۱۹۲ سطح
  • حساسیت به زاویه تا ۶۰ درجه
  • رزولوشن ۵۰۸۰ Lpi
  • اندازه پاسخدهی ۲۶۶Rps
  • بیشترین حد فاصله قلم از صفحه ۱ سانتی متر

همونجوریکه می بینین، مقدار حساسیت به فشار این قلم نوری و رزولوشن پد طراحی در سطح حرفه ای ترین اجناس بازاره. اندازه پاسخدهی بالای ۲۰۰ گزارش در ثانیه (Rps) هم واسه تجربه مطلوب طراحی کافیه و به خاطر همین با اندازه ۲۶۶Rps کارکرد بسیار خوبی رو از این گجت تماشاگر هستین. با در نظر گرفتن مشخصات فوق، قلم نوری پاربلو A610 پلاس دست کم روی کاغذ بالاتر از قیمت خود عمل می کنه، اما باید ببینیم در شرایط واقعی چیجوریه.

نصب و راه اندازی

واسه نصب و راه اندازی قلم نوری پاربلو A610 پلاس به کار خاصی نیاز ندارین. کافیه نرم افزارهای طراحی مثل ادوبی فتوشاپ، اتودسک اسکچ بوک یا افینیتی دیزاینر رو روی سیستم داشته باشین و قلم نوری رو به کامپیوتر وصل کنین. نصب درایور مخصوص از سایت پاربلو امکانات کاملی رو واسه تنظیم و کالیبره کردن دستگاه در اختیار شما میذاره.

با به کار گیری نرم افزار PenTablet که مجانی واسه سیستم عامل ویندوز و مک عرضه شده می تونین دکمه های روی قلم و دکمه های میانبر روی پد رو تنظیم کرده، حساسیت به فشار رو تست کرده و منطقه فعال پد رو به دلخواه تغییر بدین. در حالت پیش فرض سطح فعال پد، تموم نمایشگر رو پوشش میده اما می تونین این سطح رو بسته به فضای طراحی خود عوض کنین. هم اینکه با به کار گیری گزینه تعبیه شده، می تونین راست دست یا چپ دست بودن خودتون رو مشخص کنین.

طراحی و کیفیت ساخت

قلم نوری پاربلو A610 پلاس کیفیت ساخت مطلوبی داره و با وزن و ضخامت کم، حمل و نقلش کار سختی نیس. البته کاهش ضخامت دستگاه و ۱۰ دکمه اضافه روی پد، ابعاد اونو کمی زیاد کرده. سطح زیر پد با روکش پارچه ای پوشونده شده که هم زیباست و هم در برابر خط و خش مقاومه. دکمه های روی پد کمی لق میزنن و صدای کلیک تقریباً زیادی دارن، یعنی به اندازه کافی نرم نیستن، ولی به مرور به اونا عادت می کنین.

قلم بسیار ساده طراحی شده و ویژگی خیلی خاصی نداره، ولی وظیفه اش رو خوب انجام میده. ضخامت و ابعاد قلم در مقایسه با اجناس مشابه، کمی کمتره و اگه به قلمای کلفت تر عادت داشته باشین، یه مدت زمان میبره که به در دست گرفتنش عادت کنین. یکی از دلایل اصلی وزن کم این قلم، بی احتیاجی از باتریه. جنس بدنه قلم هم معمولیه، ضمن اینکه گریپ مخصوص هم نداره و در صورت تعریق دست، کار سختی در پیش دارین، اما وزن کم اون در درازمدت خستگی کمتری رو داره. با در نظر گرفتن رده قیمتی این محصول، میشه کیفیت ساخت قلم نوری پاربلو A610 پلاس رو مطلوب آزمایش کرد.

کارآیی

واسه آزمایش کارآیی قلم نوری پاربلو A610 پلاس از خانوم سبحانی، تصویرساز حرفه ای کمک گرفتیم که تجربه به کار گیری نوعای جورواجور قلم نوری رو دارن. چیزی که در ادامه می خونین نظرات خانوم سبحانی در این مورده .

اولین چیزی که توجه شما رو جلب می کنه، وزن ناچیز قلم و ضخامت کم پد در مقایسه با اجناس مشابهه. عادت کردن به وزن قلم واسه آدمایی که به قلمای سنگین تر عادت دارن، کمی سخته ولی در مارتنای طراحی، شما رو کمک می کنه تا دیرتر خسته شید. از دست دادن پاک کن (Eraser) انتهای قلم می تونه سرعت کار رو کم کنه اما دکمه های روی قلم می تونه این مورد رو جبران کنه. پاربلو ۸ قطعه سر اضافه واسه قلم در نظر گرفته که همه کار برابری انجام میدن. با در نظر گرفتن فرسایش ناچیز نوک قلم، بعید انگار در درازمدت با مشکلی در این مورد مواجه شید.

اصطکاک نوک قلم با سطح پد مناسبه ولی شاید صدایی که هنگام طراحی به گوش می رسه، واسه بعضی کاربران ناخوشایند باشه، به خصوص اگه در محیطای ساکت مشغول کار باشین. مسئله دیگری که باید به اون عادت کنین، فاصله محدود عملیاتی قلم تا سطح پده. این فاصله بیشترین حد ۱ سانتی متر تعریف شده و اگه در بین کار دستتون از سطح فاصله بگیره، رابطه قلم قطع می شه. البته همونجوریکه گفتیم به مرور به چگونگی کارکرد با این قلم نوری عادت می کنین.

اگه محدودیتای قلم نوری پاربلو A610 پلاس که اکثراً به رده قیمتی پایین اون مربوط می شن رو کنار بذاریم، به تجربه طراحی با اون می رسیم؛ جایی که شایستگیای این گجت خوب مشخص می شه. رزولوشن بسیار خوب پد و حساسیت بالای قلم به فشار، طراحی با این قلم نوری رو بسیار لذت بخش می کنه. البته طراحی اولیه (اسکچ زدن) با این مدل قلمای نوری به خاطر فاصله بین دست و چشم کار سختیست، ولی اگه تجربه این کار رو داشته باشین رزولوشن بالای قلم نوری پاربلو به کمک شما میاد.

نمونه طرح اجرا شده با قلم نوری پاربلو A610 پلاس

نقطه قوت اصلی قلم نوری پاربلو A610 پلاس بازخورد بسیار خوب قلم اون هستش. تجربه ما نشون داد این قلم با حساسیت ۸۱۹۲ سطح فشار، یکی از بهترین وسایل بازار واسه براش زدنه و در سطح حرفه ای ترین اجناس کار می کنه. در واقع اگه پینت کار می کنین، می تونین روی این قلم نوری حساب خاصی باز کنین. حساسیت قلم به زاویه تا ۶۰ درجه هم می تونه در تصویرگری حرفه ای به کمک شما بیاد که ما به دلیل نامشخص نتونستیم این ویژگی رو فعال کنیم ولی به گفته شرکت عرضه کننده محصول، به درستی عمل می کنه.

جمع بندی

قلم نوری پاربلو A610 پلاس یکی از کارآمدترین اجناس بازار در این رده قیمتیه که اونو به گزینه ای مطلوب واسه ورود به دنیای طراحی دیجیتال تبدیل می کنه. مثلا اگه بخواین محصولی مشابه از برند وکام با اینجور مشخصاتی جفت و جور کنین، باید دست کم ۳ برابر بیشتر هزینه کنین.

وزن و ضخامت خیلی کم این قلم نوری، حمل و نقل اونو ساده می کنه. بی احتیاجی از نصب نرم افزار و درایور جدا از هم (Plug & Play) هم از امتیازات این محصوله، با اینکه با نصب نرم افزار مخصوص می تونین تنظیمات خاص خودتون رو روی اون اعمال کنین. رزولوشن بسیار خوب پد و حساسیت بالای قلم به فشار، تجربه طراحی لذت بخشی رو واسه شما جفت و جور می کنه، به خصوص اگه به تصویرسازی و نقاشی دیجیتال مشغولید و با براشای جور واجور کار می کنین.

بعضی از مسائلی که در بررسی گفتیم، مانند وزن و ضخامت کم قلم، صدای ایجاد شده در زمان طراحی یا فاصله عملیاتی محدود قلم، کم کم واسه شما عادی می شن و البته قیمت محصول هم این موارد رو توجیه می کنه.

در کل اگه قصد آزمایش زدن تواناییای خودتون در بخش طراحی و تصویرسازی دیجیتال رو دارین و می خواین با هزینه مناسب وارد این بخش شید، قلم نوری پاربلو A610 پلاس یکی از بهترین انتخابای بازاره. اما اگه باتجربه هستین و قصد فعالیت به طور کاملً حرفه ای رو دارین، می تونین به اجناس رده بالاتر پاربلو، به خصوص مانیتورهای گرافیکی سری Mast یا Coast یا حتی دیگه برنده ها مانند وکام فکر کنین.

واسه خرید قلم نوری پاربلو Parblo A610 Plus با گارانتی تعویض یه ساله شرکت سروسامون کام می تونین به این لینک مراجعه کنین.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *