خرید فایل پایان نامه : پایان نامه ارشد: تاثیر فعالیت در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی بر رابطه‌ همسران

پایان نامه فعالیت در شبکه های اجتماعی اینترنتی و رابطه ی آن با روابط متقابل همسران

دانلود متن کامل پایان نامه ارشد :

هر چیزی که موجب عدم توجه یک طرف به طرف دیگر بشود، می تواند محبت را میان آن دو بکشد یا در محبت رخوت ایجاد کند. حضور مستمر در شبکه های اجتماعی و داشتن ارتباط دائمی با دوستان مجازی هم می تواند به عنوان یکی از عوامل کم توجهی همسران به هم دیگر تلقی شود. بیشتر کاربران معتقدند چون ارتباط رودررویی در این فضا وجود ندارد و آن ها احتمالا هرگز دوستان خود را ملاقات نمی کنند، ارتباط با افراد دیگر، به خصوص دوستانی از جنس مخالف، خالی از اشکال است. در حالی که ارتباط با افراد ناهمجنس، و احتمالا شکل گرفتن روابط صمیمی و یا عاطفی توسط یکی از همسران در شبکه های اجتماعی، اتفاقی است که در شبکه های اجتماعی عادی است و می تواند برای زندگی مشترک فرد خطرآفرین باشد. رابطه ی فرد با دوستان در شبکه های اجتماعی مجازی، هرچند رودررو نیست اما مضر است، زیرا با فراهم کردن امکان ارتباط آسان کاربر با دوستان ناهمجنس، فرد را در یک فضای هیجانی قرار می دهد و موجب می شود به جای آن که هیجان و عواطف خود را صرف ارتباط با همسر خود بکند، این هیجانات را صرف افراد دیگر کرده و در خارج از دایره ی زندگی زناشویی سرمایه گذاری کند. نتیجه این فرآیند، تحت تاثیر قرار گرفتن زندگی زناشویی خواهد بود.

به دلیل مجازی بودن رابطه ها در شبکه های اجتماعی، این روابط، حساسیت برانگیزتر از روابط حقیقی هستند. افراد نسبت به این نوع روابط همسرانشان حساسیت بیشتری نشان می دهند. نتایج پژوهش گراهال نشان می دهد میان زمان سپری شده در فیس بوک و ایجاد حس حسادت در روابط افراد، رابطه ای مستقیم وجود دارد. ممکن است پیام زننده ای که فردی روی صفحه ی شما ثبت کرده است، سبب رنجش و حسادت همسرتان شود؛ این می تواند آغاز جدایی باشد (گراهال، 2008). بر اساس پیمایش آکادمی آمریکایی وکلای ازدواج در آمریکا، از هر پنج مورد طلاق، یک مورد به خاطر فیس بوک صورت گرفته است. همچنین بر اساس این پژوهش، در موارد منجر به طلاق، 80 درصد وکلا برای گردآوری شواهدشان از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند. هر پیام زننده، عکس یا اطلاعات شخصی که فرد در فیس بوک ثبت کرده باشد می تواند سند خیانت او تلقی شده و علیه او استفاده شود. امروزه فیس بوک به دلیل فراهم آوردن فضایی برای دیدار پنهانی عاشقان پیشین ، سبب افزایش آمار طلاق شده است (داس، 1991: 127). مارلین ماهو، نیز معتقد است خیانت در دنیای مجازی وقتی رخ می دهد که فردی با وجود داشتن همسر، از اینترنت یا رایانه به عنوان وسیله ای برای زیر پا گذاشتن پیمان ها، به ویژه تعهدات جنسی استفاده کند (ماهو، 2002).

باومن با مطرح کردن پدیده «عشق سیال» مدعی شده است دوستی های اینترنتی بین زنان و مردان بسیار متفاوت از دوستی هایی است که به واسطه ی سایر رسانه ها انجام می شود. به نظر او این دوستی ها به دلیل ماهیت مجازی و دروغین آن ها به شدت زندگی بشریت را تهدید می کنند. او از اینکه مفهوم سنتی وفاداری و عشق واقعی تضعیف شده است ابراز نگرانی می کند.

مسئله ی تحقیق حاضر، بررسی این نکته است که با توجه به افزایش میزان ارتباطات مجازی افراد، و همچنین با در نظر گرفتن ویژگی های خاص روابط مجازی، این نوع از روابط چه تاثیری بر روابط متقابل همسران داشته اند. تعداد بالای کاربران اینترنت و شبکه های اجتماعی در ایران که اکثرا جوان هستند، بررسی این تاثیر را ضروری کرده است. فعالیت در شبکه های اجتماعی، برای قشر جوان جذابیت بیشتری دارد، و باعث گسترش ارتباطات دوستانه ی آن ها و برقراری روابط با طیف وسیعی از افراد مختلف می شود. اکثر جوانان این روزها حداقل در یک شبکه ی اجتماعی عضو هستند و فعالیت دارند و حضور در این شبکه ها، در کشور ما به یکی از ویژگی های اصلی نسل جوان تبدیل شده است. به دلیل مجازی بودن ماهیت روابط در شبکه های اجتماعی، کاربران حساسیت کمتری روی انتخاب دوستان شان دارند و معمولا تعداد زیادی دوست از هر دو جنس، در میان فهرست دوستان شان دیده می شود. قشر دانشجو، به ویژه دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی که به خاطر انجام فعالیت های پژوهشی دسترسی دائمی به اینترنت دارند، و معمولا جوان هستند و اینترنت برای آن ها جذاب نیز هست، از اعضای مهم و فعال شبکه های اجتماعی تلقی می شوند. این افراد در سن تاهل قرار دارند و عموما متاهل و در سال های ابتدایی زندگی مشترک هستند؛ یعنی دورانی که زندگی مشترک هنوز نوپا و در معرض خطر است و حساسیت همسران روی هم دیگر، و همچنین روی افرادی که همسر با آن ها ارتباط دارد بیشتر است. بنابراین مسئله ی یاد شده در بین این قشر محسوس تر و تبعات احتمالی آن بیشتر است.

برخی از شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، گوگل پلاس و اینستاگرام، به نسبت شبکه های اجتماعی دیگر، در حال حاضر طرفداران بیشتری دارند و افراد زیادی در آن ها عضو بوده و فعالیت می کنند. رشد روزافزون شبکه های اجتماعی در اینترنت و عضویت و فعالیت در این شبکه ها، سبک زندگی افراد عضو را تحت تاثیر قرار می دهد و به نظر می رسد این تغییر سبک زندگی می تواند باعث شود زندگی های خانوادگی نیز تحت تاثیر روابط مجازی افراد قرار گیرد. وجود این تاثیرپذیری در صورتی که تایید شود، قابل تامل و مستلزم سیاست گذاری است. در مطالعات جدید در مورد وضعیت خانواده ها، به تاثیر فعالیت در شبکه های اجتماعی بر روابط همسران کمتر پرداخته شده است و این توجه، ضروری به نظر می رسد. مسئله ی اصلی تحقیق حاضر نیز بررسی این است که آیا فعالیت در شبکه های اجتماعی تاثیری بر روابط همسران گذاشته است یا خیر.

مطالب مرتبط