فروش فایل پایان نامه : خانه کودک با رویکرد بازی و خلاقیت

شکل های مربوط به این متن فقط در فایل اصلی موجود هستند (در سایت نمایش داده نمی شود)

 

5-5 تاسیسات

برای گرم کردن فضای مهد کودک در زمان لازم از سیستم گرمایی زیر کف استفاده شده است که بهترین روش برای چنین فضاهایی است. در این سیستم که از حرکت آب گرم استفاده می شود، امکان برخورداری از حرارت ناشی از انرژی تابشی خورشید از طریق پنل های نصب شده در سقف وجود دارد .

 

5-6 سازه

نوع ساختمان همانطور که در برنامه ریزی معماری مطرح شده است ،یک مجموعه فرهنگی آموزشی،تفریحی همراه سالن ها و کارگاهایی است که تنوع دهانه های آن شامل دهانه های کوچک، بزرگ و متوسط می باشد.

اصولا زمانی که از دیدگاه سازه مجموعه ای متنوع به صورت یاد شده مورد مطالعه است،علاوه بر مسائل ساختاری که خود به تنهایی مساله ای با اهمیت و در خور بررسی است،مسائل جنبی دیگری نظیر توانایی اجرای ساختمان از نظر اقلیمی و مهارت های فنی، چگونگی کار از نظر تیپ بندی و انواع سیستم های سازه و در کنار آن مسائل اقتصادی مربوط به طرح، بایستی مورد بررسی و مطالعه قرار گیرند.در ضمن علاوه بر محاسبات سازه ایی موارد ز یر باید به عنوان عوامل اصلی مطالعات سازه ایی در نظر گرفته شود.

  1. از نظر مصالح ساختمانی، حتی الامکان به صورت همگن و یکنواخت اجرا شود.برای مثال اجرای یکنواخت سازه به صورت بتنی، فلزی و یا چوبی کمک زیادی به سادگی، تجهیز یکنواخت کارگاه و نظارت بر اجرای آن می کند.
  2. ساختمان به طور نسبی از مصالح سبک ساخته شود. این امر علاوه بر کم شدن وزن ساختمان باعث تقلیل اثر نیروی زلزله نیز خواهد شد.
  3. نوع ساختمان و مصالح مصرفی به هوا، باد، درجه حرارت محیط در فصل کار، در نظر گرفتن اهمیت مسائل اقتصادی از نظر سرعت اجرا و بهره وری ساختمان ها امری است که مستقیما باید در انتخاب نوع سیستم مورد توجه قرار گیرد.

4.با توجه به اقلیم و نوع سازه، نیروهای باد و زلزله و نیروهای قائم و اثرات توام آن ها باید در نظر گرفته شود.

5.امکان هر چه بیشتر استفاده از پیش ساختگی و سری سازی ( که نتایج مثبت اقتصادی در پی دارد ) در نظر گرفته شود. این امر باید توام با تکنولوژی ساخت و به کارگیری کلیه مهارت های فنی و اجرایی باشد.

 

5-6-1 سیستم اسکلت بتنی

دانلود پایان نامه ارشد : خانه کودک با رویکرد بازی و خلاقیت

 اجرای این سیستم به صورت قالب بندی تیر وستون ها و یا بتن ریزی درجا صورت می گیرد.در صورتی که سقف ها نیز بتن باشند به طور همزمان بتن ریزی می گردند.

در این سیستم با اجرای قالب بندی های متفاوت می توان اشکال متنوعی را ایجاد نمود. مزایای این سیستم عبارتند از: مقاومت در برابر آتش سوزی، سهولت ایجاد اتصالات گیردار ،سهولت اجرای دیوارهای برشی و پیوستگی و یکپارچگی آن با اجزای تیر وستون ، همچنین بر خلاف اسکلت فولادی دچار زنگ زدگی نمی شود و در مقابل آتش سوزی نیز آسیب پذیر نیست.

به منظور فراهم آوردن فضاهای یکپارچه و دهانه های بزرگ سیستم اسکلت بتنی پس تنیده (post tension) برای مجموعه انتخاب شده است.سیستم بتن پس تنیده (ccl) علاوه بر مزایای بتن معمولی با مقتضیات پروژه هماهنگ می باشد و انعطاف پذیری آن باعث می شود که اجرای فرم نرم این بنا راحت تر از سیستم اسکلت فولادی اجرا شود(گلابچی، مظاهریان1388).

 

5-6-2 ایمنی کلی شیشه ها

یک سقف یا سایبان شیشه ای باید نیازهای عملکردی بسیاری را پاسخ دهد که به طور خلاصه به برخی از آن ها در زیر اشاره شده است.

  • عملکردهای بصری: ورود نور روز ، دید به خارج و به آسمان، جلوه ظاهری
  • عملکردهای حرارتی: اتلاف حرارت، کسب حرارت، تعادل حرارتی
  • عملکردهای مکانیکی: عمر مفید شیشه، استحکام شیشه، بارهای باد وبرف، تنش حرارتی، ضربه انسانی و …
  • عملکردهای دیگر: مقاومت در برابر آتش و عایق صدا.

5-6-2-1 نیاز های ایمنی

اولین نیاز عملکردی که باید مورد بررسی قرار گیرد ایمنی است. که موضوع مهمی در شیشه کاری سطوح بالاتر از قامت انسان می باشد.در این راستا دو عامل مطرح است:

1.انتخاب نوع شیشه و خصوصیات آن

2.طراحی سیستم نگهدارنده

بهترین کاربرد برای این پوشش نه شیشه و نه پلاستیک به صورت مفرد، بلکه ترکیبی از آن هاست که توانایی هر یک مکمل ضعف های دیگری است.دو گونه اصلی از ترکیبات شیشه–پلاستیک وجود دارد.

شیشه لمینت معمولا از دو لایه شیشه تشکیل شده است که با یک لایه میانی پلاستیکی مانند پلی ونیل بوتیرال (pvb) روی هم قرار داده شده است، که ایمنی ساختاری بیشتری را نسبت به هر نوع شیشه ای به صورت منفرد ایجاد می کند.

واحد های کامپوزیت متصل به هم که مقادیر u بیشتری را نسبت به تمامی فراوردهای شیشه ای ارائه می دهد.

سیستم نگهدارنده:

سیستم قاب بندی شده، سیستم های پیچ و صفحه، سیستم های سطحی، سیستم های اتصال به پشتیبان از مهمترین انواع سیستم های نگهدارنده هستند.

مطالب مرتبط