دانلود پایان نامه : در ارتباط چشمی موثر دقیقا به کجا نگاه کنیم

برای این منظور یک اصول ساده وجود داره.
در ارتباط چشمی موثر اگر ما صورت طرف مقابل را با خط های فرضی از چشم ها به دهان متصل کنیم یک مثلث ایجاد می شود.
پس ما می توانیم در هنگام نگاه کردن به طرف مقابل به این نقاط نگاه کنیم و البته هم می توانیم چشم مان را در زمان های مختلف در این نقاط عوض کنیم.

مدت زمان نگاه مستقیم در چشم
مدت زمان نگاه مستقیم در چشم طرف مقابل بستگی به صمیمیت ما با طرف مقابل دارد.
شاید ما با همسرمان یا یکی از اعضای نزدیک خانواده یمان بتوانیم چند دقیقه بهم زل بزنیم. اما مدت زمان این ارتباط چشمی با افراد دیگه مثل همکارها و یا مشتریان می بایست کمتر باشد.
اما به هر حال ما در گفتگو های روزمره می بایست به طرف مقابل به یک میزان متعادل نگاه کنیم.
نه بیش از حد ارتباط چشمی برقرار کنیم و نه این ارتباط چشمی را از دیگران بدزدیم و به آنها نگاه نکنیم.
بنابراین مدت زمان نگاه مستقیم در چشم طرف مقابل می بایست به یک میزان متعادل باشد.

ارتباط چشمی با دختر یا پسر (با جنس مخالف)
ارتباط چشمی با دختر یا پسر (منظور این که اگر جنس مخالف ما باشند) به دلیل حجب و حیا ممکنه که کمی کمتر از حالت معمول باشه و بخاطر موذب بودن یکی از طرفین یا دو طرف ارتباط چشمی به میزان خیلی کمتری ایجاد بشه.
دلیل این موضوع کاملا مشخص است و در اینجا معمولا افراد متوجه می شوند که بخاطر حجب و حیا چشم ها از هم دیگر دزدیده می شود و دلیلش بی احترامی نیست.
احتمالا همانطور که می دانید اگر کسی نگاهش را از ما بدزدد یا در طول گفتگو به ما نگاه نکند یک نوع بی احترامی تلقی می شود، اما در ارتباط چشمی با دختر یا پسر، همانطور که خدمتتان بیان کردم، این موضوع کاملا توجیح دارد و قابل قبول است.
بنابراین اگر شخصی از جنس مخالف ما، با ما ارتباط چشمی موثری برقرار نکرد دلیلش بی احترامی نیست (البته در خیلی از مواقع ما خودمان متوجه این موضوع می شویم.)

توجه به حالت صورت و چشم ها
در زمانی که با دیگران ارتباط چشمی برقرار می کنیم می بایست حواسمان به حالات صورت و چشم هایمان باشد تا از نوع نگاه ما برداشت اشتباه انجام نگیرد.
همانطور که می دانید چشم های افراد هم با ما صحبت می کنند و البته برعکس هم صادق هست.
بنابراین می بایست حواسمان به نوع نگاهمان باشد.
چگونه ارتباط چشمی خود را تقویت کنیم
برای تقویت ارتباط چشمی موثر می بایست یکسری تمرینات را انجام دهیم که در زمان گفتگو های واقعی بتوانیم یک ارتباط چشمی موثر و خوبی را با دیگران برقرار کنیم.
در ادامه دو مورد از قدرتمندترین تمرینات را که می توانیم در منزل برای تقویت ارتباط چشمی خودمان انجام دهیم خدمتتان معرفی می کنم.

تمرین نگاه کردن به اجسام
در این تمرین می توانیم از اجسام کمک بگیریم و فرض کنیم که آن اجسام مانند یک شخص هستند و به آنها نگاه می کنیم.
برای مثال می توانیم چندین نمکدان را با فاصله روی میز قرار دهیم و تصور کنیم که آنها چشم هستند و سعی کنیم که به تمام این نمکدان ها نگاه کنیم و با آنها ارتباط چشمی موثر برقرار کنیم.
شاگردی داشتم که از برقراری ارتباط چشمی با مردان خیلی موذب می شد، پیشنهاد دادم که بر روی سی دی عکس سیبیل بکشد و تصور کند که آن سی دی ها مرد هستند و باید تلاش کند که با آنها ارتباط چشمی موثری برقرار کند.
این تمرین را مدتی انجام داد و بعد از حدود یکی دو هفته این مسئله برایش حل شد و توانست به راحتی با مردانی که به عنوان ارباب رجوع در محل کارش حضور پیدا می کند و یا در جلساتی که شرکت می کند ارتباط چشمی خوب و موثری برقرار کند و در یک کلام اینکه توانست ارتباط چشمی خودش را با دیگران تقویت کند.

تمرین نگاه کردن به عکس ها
ما علاوه بر استفاده از اجسام می توانیم از عکس های بریده شده مجلات یا پوسترها هم استفاده کنیم.
به این صورت که می توانیم آن عکس های بریده شده را روی دیوار یا صندلی بچسبانیم و سعی کنیم که در هنگام صحبت کردن با تمام آنها ارتباط چشمی خوب و موثری برقرار کنیم.
استفاده از این دو تکنیک می تواند نتیجه فوق العاده ای را داشته باشد و برای تقویت ارتباط چشمی می توانیم از این موارد استفاده کنیم.

شاید تا الان هنوز هیچ اجرا و سخنرانی انجام نداده باشید و یا شاید هم تجربه صحبت در جمع و سخنرانی را داشته باشید.
احتمالا بدانید که ممکن است در هنگام سخنرانی مشکلاتی به وجود بیآید.
از طرفی هم بعضی مواقع به یک مشکلاتی فکر می کنیم که رخ دادنش یک در میلیون خواهد بود.
در اکثر مواقع مواردی پیش می آید که بهترین برنامه ریزی ها هم غلط از آب در می آیند.
با هم می خواهیم یکسری مشکلات احتمالی را که در هنگام سخنرانی ممکن است به وجود بیآید را بررسی کنیم.

البته من پیشنهاد می کنم به جای استفاده از واژه “مشکل” بگوییم “مسئله”، چون مشکل حل یا رفع شدنی نیست و مانند یک مانع است اما مسئله ها همیشه قابل حل بوده اند و حتی اگر مثل شاگردان تنبل کلاس هم باشید مسائلتان را به دیگران می دهید تا حل کنند

 

مطالب مرتبط