در پتنت جدید اپل می توان دکمه های مجازی آیفون را با فاصله از نمایشگر فشرد

در میان موج بزرگ انتقاداتی که علیه اپل به راه افتاده، شاید از دست دادن نوآوری و صرف هزینه های کم در بخش پیشرفت و تحقیق از جمله اصلی ترین موضوعات مطرح شده باشن.

با این همه، یکی از باحال ترین جنبه های این شرکت تجربیات و اختراعاتیه که پشت درهای بسته انجام میده؛ از ماشینای خودران گرفته تا واقعیت مجازی، همه و همه مباحثی هستن که این شرکت ساکن کوپرتینو به اونا علاقمنده اما حرفی از چیزایی که به دست آورده در موردشون به میان نیاورده.

با این همه، این وسط، شرکت مورد بحث تلاشایی رو هم در جهت ارائه تکنولوژیای مخصوص دستگاه های بهره مند از iOS انجام داده که بیشتر شون در حد پتنت و نمونه اولیه هستن و تا رسیدن به واقعیت زمان زیادی رو پیش روی خود دارن.

این نکته رو هم باید اضافه کنیم، تکنولوژیای یاد شده، در بیشتر موارد چند سال زودتر از طرف رقبای اپل ارائه شدن اما این شرکت تونسته با بهینه سازی شون، مدلایی کاربردی و قابل لمس تر از اونا رو ارائه دهد.

واسه نمونه، شارژ بیسیم مزیتیه که موبایلای اندرویدی و ویندوزی از سال ۲۰۱۲ میلادی به اون مجهز شدن و حالا شایعه شده که اپل هم در نظر داره این تکنولوژی رو واسه آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس جفت و جور کنه.

اما در طرح ارائه شده به وسیله اپل، قرار نیس که «موبایل خود رو روی یه پد شارژ کننده بذارین و به سراغ انجام کارای دیگرتون برید». در مقابل، این شرکت می خواد امکانی رو واسه کاربران خود جفت و جور کنه که موبایل هاشون رو از یه متر اونطرف تر شارژ کنن و این مشخصه ایست که تا حالا هیچیک از شرکتای حریف اون موفق به ارائه اش نشده ان.

در ادامه این مطلب می خوایم نگاهی بندازیم به یکی دیگه از ایده هایی که اپل قصد اجرا اش رو داره. براساس پتنتی که تازگیا به ثبت رسیده، این شرکت در نظر داره با به کار گیری دیودهای نوری و دیگه حسگرهای نزدیک سنج و البته با کمک همون نمایشگرهای مالتی تاچ که با اونا آشنایی دارین امکان کنترل دستگاه ها و لوازم جانبی تولیدی اش رو جفت و جور کنه و فضای تعامل کاربر با این دستگاه رو به پشت نمایشگرها پیشرفت دهد.

اختراع جدید مهندسان اپل، داده های ورودی رو در جهت مخالف با محور Z و نسبت به نمایشگر آیفون اندازه میگیره و میشه عملکردش رو به تکنولوژی ۳D Touch  مثل دونست چراکه در این فناوری هم از یه جور المنت امتحان خازنی استفاده کرده می شه که درون نمایشگر کار گذاشته شده. این قسمت همراه با حسگرهای نزدیک سنج، ژستای «شناور» ایجاد شده به وسیله انگشتان، کف دست و دیگه اشیایی که روی سطح نمایشگر در حرکت هستن رو دنبال کرده و تصویر کاملتری از فرامین تاچ رو دریافت می کنه.

این تکنولوژی به کاربران امکان میده که دکمه های مجازی رو در هوا «فشار بدن» و بدون اینکه نیاز به لمس نمایشگر داشته باشن کارکردهای مد نظرشون رو دریافت کنن، انرژی رو به بعضی بخشا و قطعات مشخص از سخت افزار برسانند و هرآنچه ممکنه در مخیله یه پیشرفت دهنده بگنجد رو بکنن.

با این همه، مشخص نیس که این تکنولوژی چه وقتی به دستگاه های تولید اپل می رسه و پای رو از آزمایشگاهای این شرکت به بیرون میذاره با این همه، احتمال اینکه رقبای این شرکت به زودی تکنولوژی مشابهی رو ارائه بدن خیلی هم بعید نیس.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *