فروش فایل پایان نامه : سیاست های سرمایه در گردش بر عملکرد مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس

اهمیت سرمایه در گردش

 

در مورد اهمیت موضوع سرمایه در گردش ،بعضی از تحقیقات نشون می ده که حجم زیادی از دارایی شرکتا در سرمایه در گردش شرمایه گذاری شده . موضوع دیگر در بحث سرمایه در گردش و وجه نقد در ایجاد ارزش و مازاد بازده سهام اینه که با اینکه سرمایه در گردش معمولا به احتلاف بین دارایی جاری و بدهی جاری گفته میشه،اما وجه نقد موجود در سرمایه در گردش ،وجه نقد محدود شده تلقی میشه و نمی تونه واسه بازده سرمایه گذاریا استفاده کرده شه .(فخاری،1392)

اهمیت روز افزون سرمایه در گردش در موندگاری فعالیت واحدای انتفاعی و نقش ان بر ثروت سهامداران موجب شده که در واحدای انتفاعی بزرگ ،مدیریت جداگونه واسه کنترل و هدایت سرمایه در گردش ایجاد شه .  مثل دلایل اهمیت سرمایه در گردش عبارتند از :

 1. سطوح واقعی و مطلوب داراییای جاری (با توجه به تغییراتی که در فروش واقعی و پیش بینی شده ، اتفاق می افته) دستخوش تغییرات دائمیه .این وضع باعث میشه که درباره سطح مطلوب یا مورد انتظار داراییای جاری ، به شکل دائمی(روزانه) تصمیماتی گرفته شده .
 2. شاید با توجه به تغییراتی که در میزان داراییای جاری رخ داده مدیران مجبورشوند در تصمیماتی که قبلا واسه تامین پولی گرفتن ، تجدید نظر کنن .مثلا اگه واسه تامین پولی داراییای جاری از مبالغ سنگینی وام کوتاه مدت استفاده شده باشه .گرفتن وامای اضافی و تمدید وامای که سر رسید شده ، لازمه صرف وقت و انرزی بیشتر مدیریت شرکت هستش .
 3. بیشتر میزان منابع ومصارف وجوهی که به سرمایه در گردش تخصیص داده میشه در حال افزایشه به نحوی که داراییای جاری حدود 75 درصد کل داراییای شرکت و بدهیای جاری حدود 60 درصد ساختار پولی شرکتا رو تشکیل می ده .در این حالت ، میزان سرمایه در گردش در ساختار پولی شرکتا خیلی بالاست.
 4. اگه مدیریت سرمایه در گردش درست نباشه احتمال داره فروش شرکت کم بشه چه بسا شرکت در پرداخت به موقع دیون و تعهدات خود ضعیف شه
 5. نقش سرمایه در گردش بر افزایش ثروت سهامداران به دلیل رابطه با فعالیتای عملیاتی توجه خاصی رو طلب میکنه.
 6. موندگاری فعالیت ،موفقیت و شکست واحدای انتفاعی به مدیریت سرمایه در گردش بستگی داره .چون با مدیریت درست سرمایه در گردش ، بازده افزایش و خطر کاهش پیدا میکنه .(رهنمای رود پشتی و نیکو مرام ،1385)
 7. به دلیل نبود برنامه ریزی مناسب واسه میزان سرمایه در گردش مورد نیاز ، بیشتر شرکتها دارای مازاد یا کسری سرمایه در گردش هستن. واسه یک شرکت میزان بهینه ی سرمایه در گردشی که باید نگهداری کنه تا به بیشترین سودآوری برسه ، از اهمیت زیادی بهره مند است . اگه سرمایه در گردش بیش از حد نیاز نگهداری شه ؛ اون وقت شرکت بیش از حد در داراییهای جاری سرمایه گذاری کرده است و در نتیجه یک نوع هزینه فرصت از دست رفته به وجود میآید.
 8. مدیریت کارای نقدینگی شامل برنامه ریزی و کنترل داراییها و بدهی های جاری به شکلی است که خطر نبود توانایی برآوردن تعهدات کوتاه مدت رو از بین برده و از سرمایه گذاری اضافی در این داراییها جلوگیری به عمل آورد .(ستایش،1389)
 9. اهمیت روزافزون سرمایه در گردش در موندگاری فعالیت واحدهای انتقاعی موجب گردید، راهبردهای مختلفی واسه مدیریت سرمایه در گردش مورد توجه قرار گیرد .واحدهای انتقاعی با استفاده راهبردهای جورواجور در رابطه با مدیریت سرمایه در گردش می تونن میزان نقدینگی شرکت رو تحت اثر قرار دهند. این راهبردها می تونه بر میزان خطر و بازده اون ها اثر گذار باشه.( زهدی، 1389)
 10. مدیریت سرمایه در گردش به ویژه واسه شرکتای کوچیک پراهمیته .یک موسسه کوچیک می تونه با اجاره کارخانه و لوازم میزان دارائیهای ثابت خود رو به کمه کم برسونه اما راهی واسه خودداری از سرمایه گذاری در صندوق ،حسابهای دریافتنی و یا موجودیها نداره .
 11. پس دارائیهای جاری واسه مدیر پولی شرکتای کوچیک از اهمیت بیشتری برخورداره. ضمنا بعلت نبود دسترسی مدیر پولی شرکتای کوچیک به بازارهای سرمایه و اعتبارات طویل المدت ،شرکت باید بطور جدی بر اعتبارات تجاری و وامهای کوتاه مدت بانکی تکیه کنه. این هر دو بر خالص سرمایه در گردش اثر می کنن چه باعث بالا رفتن بدهیهای جاری می شن.(بریگام ،1376)
 12. نگهداری سطح مطلوب وجه نقد واسه پرداخت بدهیا ی سررسید شده و استفاده از فرصتای یهویی مناسب جهت سرمایه گذاری که نشونه ای از نرمی واحد تجاریه و دسترسی به مواد ابتدایی واسه تولید طوری که شرکت بتونه به موقع جوابگوی خواسته مشتریان باشه مربوط به اهمیت سرمایه در گردشه . هر گونه تصمیمی در این بخش به وسیله مدیران واحد تجاری میگذره که باعث تغییر ارزش شرکت و آخر سر ثروت سهامداران میشه .
 13. مدیریت سرمایه در گردش ار جمله مهم ترین مسائل ساختار مدیریتیه . اهمیت این موضوع بدلیل عوامل زیر بیشتر میشه :
 • بیشتر شرکتای ایرونی بدلیل موقعیت تورمی و کاهش قدرت خرید پول ترجیح می دن تا وجه نقد رو به داراییای دیگر تبدیل کنن و این موجب میشه که شرکتا در سررسید بدهیا دچار کمبود نقدینگی شن و به اعتبار سازمان صدمه وارد شه .
 • از طرف کمبود سرمایه در گردش در بیشتر شرکتایی که با پریشونی پولی روبرو شده و در آخر سرنوشت بعضی از اونا به ورشکستگی کشیده می شه یکی از دلایل کلی اهمیت سرمایه در گردشه
 • سرمایه گذاران به دنبال سرمایه گذاریایی هستن که بیشترین بازده سهام رو داشته باشن و در این موارد سرمایه گذاران باید از وضعیت موجود مطمئن باشن و این اطمینان با مشاوره و برنامه ریزی حاصل میشه تا زوایای تاریک راه سرمایه گذاری روشن شه .در این مورد سرمایه گذار دو مسئله پیش رو داره ، اول این که چه مقدار سرمایه و در چه بخش هایی وارد کنه ، دوم این که سرمایه رو چیجوری در یک افق دراز مدت هدایت کنه . واسه این موارد نیاز به تهیه راه حل داره که اینده بازار رو امروز  تشخیص بده.(حسن پور،1388)متن کامل :

  دانلود پایان نامه ارشد-نقش سیاستای سرمایه در گردش بر کارکرد پولی

  دانلود پایان نامه نقش سیاستای سرمایه در گردش بر کارکرد پولی شرکتای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

مطالب مرتبط