شناخت نحوه پوشش اخبار شبکه های سیما با تأکید بر شرایط سیاسی و خصوصاً انتخابات اسفند ماه سال ۹۰ در شبکه های خبری- قسمت ۷- قسمت 3

۲- گزارش:
“محمدرضا محمدی فر” در کتاب “فرهنگ روزنامه نگاری” خود با توجه به اینکه گزارش یا رپرتاژ تلفیقی از خبر و تحققیق به اضافه­ی تشریح هنرمندانه واقعیات یک رویداد است، گزارش را این­گونه تعریف می­ کند:
« گزارش متن یا سخنی­است که یک کشمکش را از نگاه گزارش­گر ناظر برآن بیان می­ کند و نوعی خبر است که با روایت مستقیم خبرنگار شاهد رویداد، تهیه و ارائه می­ شود. گزارش به عبارتی می ­تواند بیان مشاهدات خبرنگار برای مخاطبان باشد، به نحوی که مخاطب احساس کند در محل رویداد حاضر است. به همین دلیل گزارش نیازمند عکس، فیلم و غیره است. گزارش اصولاً مانند خبر است و باید بدون گرایش و نقد و تفسیر بیان شود و فقط می ­تواند حاوی تحلیل باشد. یک گزارش خوب باید دارای ویژگی­هایی همچون مشاهده دقیق و یافتن زوایای پنهان باشد».
براین اساس اگر خبر را نوعی ماهی­گیری در رودخانه اطلاعات بدانیم، گزارش نیز نوعی غواصی در اعماق اقیانوس است که عملی به مراتب سخت تر و عمیق تر محسوب می­ شود.(محمدی فر،
گزارش تلویزیونی و انواع آن در زمینه خبر:
امروزه خبرنگاران در جریان فعالیت های روزانه خود به گردآوری، گزینش و تدوین رویدادهای متنوع اقدام می­ کنند تا با همکاری عواملی چون تصویربردار، صدابردارو تدوین­گر حاصل تلاش خود را در بسته های دیداری یا شنیداری و دیداری و شنیداری از طریق فرستنده های رادیو تلویزیونی در اختیار مخاطبان قرار دهند.
معمولاً در شبکه های تلویزیونی گزارش­ها به دو نوع گزارش­های خبری و گزارش­های ویژه خبری تقسیم می­ شود و بر اساس تعریفی که از هر کدام صورت می­گیرد، ابعاد خاصی از رویداد در آنها بررسی می­ شود.
گزارش خبری:گزارش خبری نوع خبر است که گزارش­گر، آن را با شرح و بسط بیشتر در رسانه تهیه می­ کند و مخاطب را به دریافت اطلاعات بیشتر درباره اصل رویداد هدایت می­نماید.
کمپانی خبرپراکنی بریتانیا (B.B.C) نخستین شبکه خبری بود که عنوان گزارش خبری را برای گزارش­های ارسالی نمایندگان خود از سراسر جهان برگزید.
در گزارش خبری باید از شعار دادن، روایت تاریخ و سرگذشت دیگران، بیان بدیهیات و نقل مناسبت­ها و قصه گویی خودداری کردو بیش از هر چیز با بهره گرفتن از واقعیت­ها به بیان رویداد، البته با ابعادی وسیع­تر از خبر کوتاه پرداخت.
گزارش ویژه خبری: گزارش ویژه خبری نسبت به گزارش خبری محدوده گسترده­تری دارد. گزارش ویژه به لحاظ آنکه محدودیت زمانی کمتری نسبت به اصل خبر و گزارش خبری دارد می تواند با فراغ بال و تعمیق بیشتر به بررسی رویداد بپردازد.
معمولاً گزارش­های ویژه خبری به بیان نرم گونه خبر اقدام می­ کنند که این گونه خبرها به رویدادهای غیررسمی مانند رویدادهای اجتماعی، تاریخی، مناسبت­ها، کشفیات و اختراعات، سرگذشت دیگران و در یک جمله روایت داستانی حوادث تقریباً غیر جدی می ­پردازد. براین اساس گزارش­گر می ­تواند گزارش خود را باحالت نرم و تقریباً داستانی و روایی آغاز کند اما باید مراقب باشد که خود به قصه گویی صرف در طول گزارش تبدیل نشود. (معتمدنژاد، ۱۳۶۸، ۱۸۹ الی ۲۱۹)
 تصویر درباره جامعه شناسی و علوم اجتماعی
۳-۵-۲-۲-تفسیر
جنبه ارزیابی ذهنی و قضاوت شخصی در مورد رویدادهای خبری، تفسیر و اظهار نظر نام می­گیرد. مفسر یا نویسنده درمورد رویدادی که احتمالاً خبر آن جداگانه انتشار یافته است اظهارنظر می­ کند و در نوشته­هایش، استنباط، اندیشه و قضاوت شخصی و استدلال خاص خود را بیان می­ کند.(بدیعی و قندی، ۱۳۸۲: ۱۰۴)
۴-۵-۲-۲- خبر
درباره مفاهیم، تعاریف، ویژگی و دیگر مشخصه های خبر قبلاً به تفصیل بحث شد.
۵-۵-۲-۲- عناصر خبری:
خبر هنگامی کامل است که از این عناصر بهره­مند باشد و آنها را در متن خود به نمایش بگذارد. عناصر خبر غالباً به شکل پرسش­هایی هستند که متن خبر به آنها می ­پردازد، آنها را تشریح می­ کند و درباره آنها به مخاطب اطلاعات می­دهد. خبر همانند قاب عکسی است که از پایه ها و ارکانی بهره­مند است که در علوم ارتباطات و فن خبرنویسی از آن با عنوان عناصر خبر یاد می­ کنند. عناصر خبر تشکیل دهنده چارچوب اصلی خبر هستند که در واقع عوامل لازم را برای به وجود آمدن آن در اختیار می­گذراند و به این شرح است:

 

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت fotka.ir مراجعه نمایید.

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *