فایل روانشناسی انواع پاسخ به اضطراب

واسه به دست آوردن جزییات بیشتر و جستجو در بین هزاران پایان نامه

در موضوعات جور واجور و دانلود متن کامل اونا

با فرمت ورد به سایت  zusa.ir  مراجعه کنین

شکل های جور واجور جواب به اضطراب

اضطراب

روانشناسان از سالها پیش فهمیدن که اضطراب مفهومی چند بعدیه. با اینکه هممون تایید می کنیم که اضطراب رو تجربه می کنیم، واقعیت اینه که اضطرابی که ما تجربه می کنیم با اضطرابی که بقیه تجربه می کنن خیلی فرق داره (ژاندا، به نقل از حسن زادگان، ۱۳۸۴). پیترلانگ (۱۹۶۹)، یه الگوی سه نظامی واسه اضطراب پیشنهاد کرده که این سه نظام یا عامل عبارتند از :

(۱) شناختی

(۲) رفتاری

(۳) فیزیولوژیکی یا بدنی (پاول  و انرایت، ۱۹۹۱).

۱- شناختی

بعضی مواقع اضطراب افراد در چیزی که با خود می گن و یا واسه بقیه تعریف می کنن ظاهر می شه مانند مردی که از سگ می هراسد، اگه سگی رو در حال دویدن به سمت خود مشاهده کنه ممکنه بگه «شدیدا ترسیده ام».

۲- بدنی

الف) بعضیا واکنشای احشائی تو یک یا چند دستگاه بدن مانند دستگاه قلبی- عروقی، عروقی، گوارشی، ادراری، تناسلی، و تنفسی دارن.

ب) بعضیا ممکنه بیشتر واکنشای عضلانی داشته باشن مانند  درد پشت، سر درد، درد مفاصل یا سر درد به دلیل اسپاسم عضلانی.

ج) بعضی از افراد ممکنه ترکیبی از واکنشای احشائی و عضلانی داشته باشن.

در بیان مثال واسه این مورد میشه اینجور گفت که فرد با دیدن سگ دچار طپش شدید قلب و دل پیچه شه.

۳- رفتاری

بعضی از افراد فقط عکس العمل رفتاری از خود نشون میدن یعنی پس از دریافت محرکی که از اون ترس دارن رفتارای خاصی انجام میدن، مانند مراقبت زیادتر از اندازه، تحریک پذیری، بیقراری، وابستگی بیش از اندازه، اشتغال خاطر با محدود شدن فعالیت و جمع کردن حواس یا مثلاً فرد پس از دیدن سگ شروع به دویدن کنه (کلارنس، به نقل از وهاب زاده، ۱۳۷۰).

فالی کوکسال و کوئن پاور در معنی پردازی اضطراب یه قدم بالاتر نهاده ان. اونا این مسئله رو مطرح کردن که عامل شناختی اضطراب به خودگوییای کلامی و احساسات ذهنی (فاعلی) که افراد گزارش میدن تقسیم می شه. اینطوری «عامل احساسی» رو به سه علت دیگه اضافه کردن. اونا دلایل لازم واسه پشتیبانی از چها بعد جدا اضطراب بدست آوردن و در عین حال اقرار کردن که خودگوییای کلامی و احساسات ذهنی تا حدود زیادی با هم در رابطه هستن. مانند محققان قبلی اونا هم همپوشی کم بین این دو عامل اضطراب شناختی با اضطراب بدنی و رفتاری رو تأیید کردن (ژاندا، به نقل از حسن زادگان، ۱۳۸۴).

مطالب مرتبط