دانلود پایان نامه ارشد مدل پیش بینی اشتیاق شغلی با توجه به رهبری اصیل و سرمایه های روانشناختی

انواع خوش­بینی

  1. خوش بینی سرشتی یا گرایشی

خوش بینی سرشتی یا گرایشی یک انتظار کلیه برقرار بر این که در آینده بیشتر رویدادهای خوب اتفاق خواهند افتاد تا رویدادهای بد. شیبر و همکاران (1985) دلیل می­کنن که افراد خوش بین در رویارویی با سختی­ها به دنبال کردن هدف­های با ارزش خود ادامه می­دهند و یا با اجرا کنار اومدن مؤثر، خودشون و حالت­های شخصی­شون رو تنظیم می­کنن تا این که بتونن به هدف­های خود برسن.

خوش­بینی سرشتی با سلامت خوب و جواب مثبت به دخالت­های پزشکی در بعضی شرایط مثل مریضی قلبی و سرطانی همبستهه. اثر خوش­بینی سرشتی بر درمان از راه روش­های پزشکی رو می­توان مدیون راهبردهای کنار اومدن مؤثر، مثل تعریف دوباره یا چارچوب­بندی دوباره زندگی دونست. در مقابل، افراد بدبین از راهبردهای کنار اومدن اجتنابی استفاده می کنن یا از کنار اومدن با مشکلات شونِه خالی می کنن (ترجمه کریمی و افراز،1387).

 

2  .خوش بینی تبیینی

استاد مارتین سلیگمن (1998) و همکارانش خوش­بینی رو به جای یک صفت شخصیتی گسترده به عنوان یک سبک تبیینی، مفهومی کرده­ان. طبق این دیدگاه، افراد خوش­بین رویدادها یا تجربه­های منفی رو با نسبت دادن دلیل اونا به عوامل بیرونی گذرا و خاص مثل شرایط و احوال حاکم، توضیح می­کنن. برعکس، افراد بدبین رویدادها یا تجربه­های منفی رو با نسبت دادن دلیل اونا به عوامل داخلی و شکست شخصی توضیح می کنن (ترجمه کریمی و افراز،1387).

افراد خوش­بین، افراد بدبین

افراد بدبین افراد پشیمون­تر هستن واحتمال کمتری هست که واسه خودداری از وقایع بد دست به کارایی بزنن وزمان اتفاق حادثه واسه توقف کردن اون کاری بکنند. واقعا، یک سیکل معیوب ساخته میشه اگه افراد بدبین وقایع بد بیشتری داشته باشن واگر این وقایع بیشتر باعث مریضی شن، افراد بدبین باید مریضی بیشتری داشته باشن، دلیل پایانی که افراد خوش­بین باید از سلامتی بهتری بهره مند باشن مربوطه به حمایت اجتماعی، ظرفیت حفظ رفاقت عمیق وعشق، مثل اینکه که واسه  سلامت جسمی اهمیت داشته باشه. افراد میانسالی که کمه کم یک دوست دارن و می تونن نیمه شب به اون زنگ زده ومشکلات خود رو در بین بذارن باید سلامت جسمی بهتری داشته باشن از کسائی که دوستی ندارن. مجردها آمادگی بیشتری واسه افسردگی دارن تا افراد متأهل حتی یک تماس اجتماعی معمولی، می تونه سدی باشه در مقابل مریضی. افرادی که تمایل دارن موقع مریضی خود رو از بقیه جدا کنن به مریضی تمایل بیشتری دارن (به نقل از خدایی، 1386).

خوش­بین­ها حالت اطمینان پایدار دارن و فکر می کنن که مشکلات رو می­توان به شکل موفقیت­آمیزی اداره کرد، اما بدبین­ها دودل و ناپایدار هستن و انتظار بدبختی دارن(اسنایدر و لوپز، 2002).

خوش­بینی با افسردگی کمتر، ناراحتی کمتر و حتی زایمون بهتر و سالم­تر در زنان باردار همراه بوده (یالی و لوبل[1]، 2002). علاوه بر این خوش­بینی با کارکرد تحصیلی و شغلی هم رابطه مثبت داره(نانیس و رایت[2]، 2003). ضمنا، سگرستروم[3] (2001) در پژوهشی مشاهده کرد کسائی که در بدبینی نمره بالایی می­گیرند به احتمال بیشتری به باعث­های منفی توجه می­کنن، و افراد خوش­بین به هر دو باعث مثبت و منفی توجه می­کنن(به نقل از حمزه­زاده و همکاران، 1391).

خوش­بینی نقش مهمی در موافقت با رویدادهای استرس­زای زندگی داره. هنگام رو به رو شدن با یک رقابت، افراد خوش­بین حالت اطمینان و پایدار دارن(حتی اگه پیشرفت، سخت یا کنه باشه). اما بدبینا دودل و ناپایدارند. این فرق ممکنه در شرایط سخت بیشتر باشه. خوش­بین­ها بر این باورند که مشکلات می­توانند به شکل موفقیت­آمیزی اداره شن. اما افراد بدبین انتظار  بدبختی دارن. خوش­بین­ها جبرگرایی، سرزنش و فرار رو کمتر استفاده می کنن، بر جنبه­های منفی موقعیت متمرکز نمی­شن یا در مورد سرکوب نشونه­هایشان سعی نمی­کنن و موقعیت­های غیرقابل تغییر رو به جای سعی در فرار از اون­ها، می­پذیرند. خوش­بین­ها هم اینجور به دلیل کنار اومدن در برابر مریضی­های شدید و نگرانی­های مربوط به تهدیدهای سلامتی از بدبین­ها جدا می­شن. کلا خوش­بین­ها نسبت به بدبین­ها تمایل بیشتری به کاربرد راهبردهای مسأله دار دارن(اسنایدر و لوپز، 2002).

رشد خوش بینی

رشد خوش بینی رو سلامت روانی والدین، نوع سرمشق دهی نقش ارائه شده به وسیله والدین و میزان تشویق یا پاداشی که والدین در برابر خوش­بینی به فرزندان­شون ارائه می دن مشخص می کنه (آبرامسون و همکاران[4] 2000، گیلهم[5]، 2000) به احتمال زیاد افراد خوش­بین از خونواده­هایی هستن که در اون­ها پدر یا مادر افسردگی نداشته­ان والدین افراد خوش­بین واسه به کاربری سبک توضیح خوش­بینانه، نسبت دادن موفقیت به عواملی داخلی، کلی، و ثابت و توضیح شکستا طبق عوامل بیرونی مشخص و گذرا، سرمشق­های نقشی خوبی واسه فرزندان خود هستن افراد خوش­بین از خونواده­هایی هستن که در اون والدین از شکستای خود رو می­فهمند و اون­ها رو به جای عوامل داخلی به عوامل بیرونی نسبت می­دهند (به نقل از موسوی ­نسب و تقوی، 1385).

اگر جوونا به خونواده­هایی متعلق باشن که ضربه­های روانی کلی (مثل بیکاری وفقر) رو تجربه کرده و با این بدبیاریا خوب کنار اومده و از اون خلاص شده­ان خوش­بین بار می­آیند، والدین افراد خوش­بین فرزندان­شون رو تشویق می­کنن تا با شکست­هایشان به راه خوش­بینانه برخورد کنن و اینجوری خوش­بینی و پشت­کار رو به روش­های مختلف تقویت کنن. به احتمال زیاد افراد بدبین از خونواده­هایی هستن که والدین افسرده­ان سبک تبیینی بدبینانه رو به فرزندان­شون سرمشق می­دهند وبه گونه افتراقی رشد سبک تبیینی بدبینانه رو تقویت می کنن جایی که والدین فرزندان رو سرزنش و شکست اون­ها رو به عوامل داخلی، کلی و ثابت نسبت می­دهند به احتمال زیاد این کودکان در بزرگی بدبین بار می­آیند کودک آزاری و غفلت از اون­ها هم کودکان رو در خطر آسیب پذیری پرورش سبک تبیینی بدبینانه و افسردگی قرار می­بده. خوش­بینی، با به تأخیر انداختن  رضامندی­های به دلیل منافع گذرا و کوتاه مدت به امید رسیدن به هدف­های دراز مدت هم رابطه داره و به احتمال زیاد افراد خوش­بین ایمان دارن که هدفای دراز مدت قابل دسترس­ان (ترجمه کریمی و افراز،1387).

تحقیقات آینده­نگر و گذشته­نگر نشون داده­ان که افراد دارای سبک تبیینی خوش­بینانه در مقایسه با افراد دارای سبک تبیینی بدبینانه، کم تر احتمال داره که به هنگام رویارویی با رویدادهای فشارانگیز کلی­ی زندگی، به ضعف سلامت جسمی یا افسردگی دچار شده و یا به خودکشی دست بزنن برعکس افراد بدبینی که در کودکی با رویدادهای فشارزای کلی­ زندگی (مثل اختلاف طولانی بین پدر و مادر، طلاق، یا غم از دست دادن مادر) روبه رو می­شن احتمال بیشتر می­رود که به افسردگی دچار شن اگه اونا از یک رابطه­ی حمایت اجتماعی خوب بهره مند باشن احتمال افسردگی کاهش می­یابد، اما اگه افسردگی باعث شه که اون­ها در مدرسه موفق نشن و مورد سرزنش قرار گیرند، اسناد این شکستا به شکل داخلی، کلی و ثابت موجب می شه که افسردگی زیاد شه و به شکل دایمی دربیاد. خوش­بینی در بزرگسالی با پیشرفت بهتر در تحصیلات دانشگاهی کارکرد ورزشی؛ موافقت شغلی و خانوادگی همراهه(ترجمه کریمی و نیلوفری،1388).

 

 

4- خودکارآمدی

یکی از ابعاد«خود» در نظریه شناختی- اجتماعی بندورا خودکارآمدیه که به توانایی درک شده­ فرد در برابری با موقعیتی خاص گفته می­شه. معنی خودکارآمدی به قضاوت افراد درباره توانایی اون­ها در انجام یک کار یا برابری با یک موقعیت خاصه.

بندورا خودکارآمدی رو به عنوان باور و قضاوت فرد از توانایی خود بر سازمان و انجام رشته­ای از اعمال که واسه تولید نتایج مورد نظر نیازه تعریف کرده(زارع زاده، 1385).

ضمنا، بندورا و همکاران[6] (1995) خودکارآمدی رو عبارت از باورهای افراد به توانایی­هایشان در بسیج انگیزه­ها، منابع شناختی و اعمال کنترل بر یک اتفاق مشخص تعریف کرده­ان. یکی از جنبه­های اساسی خوکارآمدی شخص، این باوره که فرد از راه اعمال کنترل می­تواند بر نتیجه های زندگی خود اثر بزاره. به ویژه موقع رویارویی با عوامل استرس زا، داشتن احساس کنترل بر شرایط، دلیلی مهم در موافقت با موقعیت­های گوناگونه (به نقل از مسعودنیا، 1386).

خودکارآمدى جزیى از فکر فرد مى­باشه که به باورهاى فرد در مورد توانایى­هاش جهت انجام تکالیفى که در آینده با اون­ها روبه رو مى­شه، مربوطه (بندورا، 1997، به نقل از کیامرثی و همکاران، 1390).

[1] . Yali & Lobel

[2] . Nonis & Wright

[3] . Segerstrom

[4] . Abramson

[5] . Gillham

[6] . Bandura et al

متن کامل :

پایان نامه ارائه مدل پیش بینی اشتیاق شغلی با توجه به رهبری اصیل و سرمایه های روانشناختی ( مورد مطالعه: دبیران تربیت بدنی شیراز )

مطالب مرتبط