دانلود پایان نامه ارشد: مصادیق بزه دیدگی زنان بر اساس مکان وقوع بزه

مصادیق بزه دیدگی بر اساس مکان وقوع بزه

بعضی از طبقات همچون زنان به دلیل عوامل خاص زیست شناختی و اجتماعی، پیش زمینه و استعداد قبلی برای بزه دیده واقع شدن دارند و براساس یافته های جرم شناختی، بزه کاران بالقوه قربانیان خود را غالباً از میان افرادی انتخاب می کنند که ارتکاب جرم بر روی آن ها دارای خطر و هزینه­های بالایی نباشد. بنابراین زنان به عنوان افراد بالقوه آسیب پذیر از مردان آماج های مطلوبی برای آن ها محسوب می شوند ولی بزه دیدگی زنان در محیط های مختلف اتفاق می افتد. در محیط خانه در محیط اجتماع و حتی در خیابان ها زنان پیوسته مورد بزه دیدگی قرار می گیرند.

بند اول: خشونت در محیط خانه

خانه دیگر پناهگاه نیست. خشونت در خانواده ها بیشتر از سرطان و تصادفات جاده ای موجب مرگ یا معلولیت جسمی زنان می شود. خشونت خانگی شایع ترین شکل بزه دیدگی زنان است. طبیعت بزه دیدگی زنان در محیط خانه به دلیل قدرت غیر متوازن زن و مرد به گونه است که می توان آن را نوعی شکنجه تلقی نمود. خشونت علیه زنان مفهومی مشکک است. از این رو اعمال با درجات مختلف با توجه به نظر قانونگذار می تواند مصداق جرم باشد. قتل، اسیدپاشی، ضرب و جرح، کتک زدن، توهین، ایجاد محرومیت و کمی توجهی همه از مصادیق خشونت علیه زنان در خانه می توانند باشد[1].

زنان در تمام دوران خواه قبل از ازدواج در خانه پدر و خواه بعد از ازدواج در خانه همسر محتمل رفتارهای خشونت آمیز و شکنجه های گوناگون می شوند در خانه پدری، دختران با محدودیت هایی روبرو هستند که با رضایت پدر توجیه می شود. اعمال ولایت قهری در صورت غبطه و سلاح افراد جایز بوده و در صورتی که بدون حفظ دوام فرد و یا بدون توجیه عقلانی باشد می تواند موجب مسئولیت مدنی یا کیفری باشد. سو استفاده از اعمال ولایت می تواند آغاز افعال خشونت آمیزی هم چون قتل، ضرب و جرح، حبس خانگی، توهین و تحقیر علیه آن ها می شود.

پس از ازدواج در خانه شوهر این همان ریاست خانواده با تحکم غیر موجه و سلیقه ای مرد سرآغاز خشونت علیه زنان می گردد. چنین ریاست بی قید و شرطی در خانه به صورت کتک زدن، سوء رفتار جنسی، ناسزاگویی، تهدید، تحقیر، حبس خانگی، با کنترل رفت و آمد ظاهر می شود که آثار زیانبار روانی، جسمی، اجتماعی فراوانی بر جان و روح زنان برجای می گذارد.

جرایم خانگی علیه زنان وسعت زیادی دارند و یکی از ویژگی های این خشونت نهانی بودن آن است که از 2 منظر قابل بررسی است. زنان به عنوان بزه دیده مایل به طرح آن نیستند و به عبارتی تا کارد به استخوانشان نخورده حرفی از آن یه میان نمی آورند. ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و مذهبی و آموزشی یک جامعه تا حدی می تواند دلایل این چنین امری را توجیه نماید. جنبه دیگر موضع رسمی دولت است نتیجه چنین کتمانی تکوین اعمال اجرایی، قضایی و تقنینی خاصی می شود که اصولاً به مسئله خشونت علیه زنان بی اعتنا یا کم اعتنا است. ویژگی دیگر بزه دیدگی در خانه ماهیت2 پهلوی آن است. اگرچه جرایم در محیط خانه و حوزه خصوصی رخ می دهد اما صرفاً امری خصوصی نیست و در نتیجه گسترش چنین رفتاری مخالف نظم و وجدان عمومی می باشد و در مواردی قابلیت تبدیل شدن به مسئله بغرنج و در نتیجه یک مفصل سیاسی را نیز دارد. همانطور که امروز نیز از چنین وصفی را نیز دارد. از سوی دیگر با عنایت وقوع چنین افعالی در محیط های خصوصی از لحاظ اثباتی دشوارهای خاصی قابل ترسیم است. بدلیل وقوع جرم در حوزه خصوصی و عدم حضور دیگران شما است کمتر می تواند در اثبات وقوع فصل مجرمانه مورد استفاده قرارگیرد. اثبات امر با اقرار نیز اگرچه ممکن است اما بدلیل ذی نفع بودن مرد کمتر رخ می دهد.

بند دوم: خشونت در محیط اجتماع

خشونت حادثه نیست بلکه مشکل اجتماعی است. صفحه حوادث روزنامه ها نشان می دهد که در چند سال اخیر خشونت در میان اقشار جامعه افزایش پیدا کرده ولی تا کنون برای این مفصل چاره ایی نیندیشیده است. به عنوان مثال همسرکشی، عاشق کشی نوع شدید خشونت است. معمولاً کسانی که دست به خشونت در محیط جامعه می زنند کسانی هستند که در تداوم نارضایتی مزمن عمل می کنند که این نیز معلول عوامل مختلفی است. برخی مردان به سبب ساختار مردانه آزادبودنشان با کوچکترین نارضایتی و ناملایمی در روابط مرتکب خشونت می شوند. مشکلات اجتماعی ما از قبیل: اعتیاد، فقر، ایدز، استفاده نادرست از ماهواره ها و اینترنت، انحراف در دوستی با چنین مخالف و …. است. افزایش این مشکلات باعث افزایش خشونت در اجتماع شده است. این مشکلات باعث نوعی بی تفاوتی نسبت به این پدیده نابهنجار شده است. رئیس اداره پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه نیز افزایش خشونت در جامعه را مخصوصاً علیه زنان حاصل اساس شدید ناکامی اجتماعی مردانه و براین عقیده است که امروزه و جامعه ما فضای بسیار رقابتی در همه زمینه ها دیده می شود. فرصت مناسب رشد و ترقی برای جوانان وجود ندارد و افراد احساس تبعیض و محرومیت می کنند. این عوامل را که با هم جمع کنیم. خیلی دور از انتظار به نظر نمی رسد که خیابان به فضای جرم و منظر ناکامی های اجتماعی تبدیل شود. متاسفانه دراین بین اطلاعات ضدونقیض و متفاوت از میزان خشونت در سطح اجتماع، از اهمیت این مساله می کاهد و باعث می شود.[2]

بند سوم: مزاحمت های خیابانی

مزاحمت هایی خیابانی به ویژه مزاحمت هایی که به اشکال گوناگون برای زنان ایجاد می شود موضوع بدیهی نیست. اما در سال های اخیر با تحصیل بیشتر دختران در دانشگاه ها و مراکز آموزشی، افزایش آمار، اشتغال آن ها نسبت به گذشته و به طور کلی حضور گسترده تر آن ها در سطح جامعه این مزاحمت ها بیشتر به چشم می خورد. در یک تعریف ساده وقابل فهم، تجاوز رفتاری به حقوق خصوصی افراد در منظر و ملأ عام مزاحمت های خیابانی نامیده می شود. افرادی که در جامعه برای زنان مزاحمت خیابانی ایجاد می کند دچار فقر فرهنگی هستند در اصطلاح تازه به دوران رسیده بوده اند و یک مرحله ارتقای مادی در زندگی اجتماعی شان اتفاق افتاده ویژگی مشترک دیگر این است که الگوگیری غلط دانسته اند یعنی مزاحمت را تفریح تلقی می کردند و در تربیت خانوادگیشان طوری بود که جنس مونث را به صورت شکار می دیده اند و فکر می کرده اند خیابان شکارگاه و زنان شکار هستند مورد دیگر این است که بیشتر این افراد مجرد بوده اند یا در دوران تجرد تجربه رابطه نامشروع داشته اند. ویژگی های دیگر مزاحم های خیابانی در الگوی تربیتی که این افراد دانسته اند به کارکرد جنسیتی زنان اهمیت و اولویت داده می شده و سلطه مردان بر زنان را حق خودشان دانسته اند. یعنی ممکن است این افراد به شهر های بزرگ رفتند وعقاید و تفکرغلط موروثی را یدک می کشند.از سوی دیگر نشان داده شده که بعضی از این افراد متاهل یا در دوران مزاحمت رابطه خوبی باهمسرانشان به منظور رفع خلاعاطفی یا دفع تحقیر روحی دست به این کار زدند .

مبحث دوم :مصادیق بزهکاری خاص زنان

خرید و  دانلود فایل پایان نامه ارشد : ارتباط بزه دیدگی با بزهکاری زنان با فرمت ورد (DOC)

جوامع هیج وقت از وجود پدیده مجرمانه در امان نبوده و این مهم مختص مردان نیست وزنان هم شامل می شود.در مطالعات جرم شناختی راجع به زنان با دو گروه از جرایم روبه رو می شویم که یکی مشترک بین زن و مرد بوده و هر دو گروه جامعه می تواند آن ها را مرتکب شوند و دیگری اعمال مجرمانه خاصی است که که افراد مشخصاً با توجه به توانایی های جنسی با جنسیت شان انجام می دهند.

در این مبحث سعی شده است که جرایم گروه دوم که ممکن است بزه دیدگی گذشته افراد درایجاد ان موثر باشد به استناد ذکر شده وبه مواردی که این موضوع در ان بارزتر می باشد تاکید بیشتری گردد.

[1] -www.fararu. com

مطالب مرتبط