دانلود پایان نامه نحوه برخورد با پیشرفت تحصیلی دانش ‏آموزان

1- موفقیت تحصیلی اون رو بهونه‏ای واسه محبت کردن قرار ندین و همین طور نبود موفقیت و قصور در امر تحصیل رو بهونه‏ای واسه کاهش محبت خود نسبت به اون قرار ندین. علم‏آموز باید جدای از رفتارش مورد محبت و عشق شما قرار بگیره. پس در مقابل شکست‏های تحصیلی اون فقط عوامل موثر رو شناسایی کنین.

2-کارکرد تحصیلی علم‏آموزان رو با هیچکی مقایسه نکنین.

3-احساس خود رو نسبت به موفقیت‏های اون هر چند که کم باشه خیلی روشن و شفاف اعلام کنین.

4-انتظارات خود رو خیلی دقیق و شفاف با توجه به توانایی و استعداد و علاقه‏های علم‏آموزان بگید. یعنی اول واسه خود معلوم کنین، بعد با علم‏آموزان در بین بذارین و در هر مورد که علم‏آموزان اعلام آمادگی و توانمندی کرد، اون رو جمع بندی کرده و در یک دفترچه یادداشت کنین و بعد هر نوع امکاناتی که لازمه واسه کمک کردن به علم‏آموزان که بتونه اون انتظارات رو برآورده کنه، فراهم کنین و بعد علم‏آموزان خود رو تشویق کنین که همه توان خود رو به کار ببرن و به شوق و سعی اون پاداش بدین، اما نتیجه عملکردش رو بذارین خودش آزمایش کنه، اگه در آزمایش اش خود رو ناموفق آزمایش کرد، اون رو همراهی کنین تا بار دیگر شروع کردن رو تجربه کنه (نه، 1391).

 

عوامل روحی و روانی افت تحصیلی

افت تحصیلی یک کودک موجب بهبود وضعیت پیشرفت تحصیلی او نمی شه و از این نظر تا حدود زیادی بی فایده س اما عوضش عوارضی واسه کودک به دنبال داره که مهمه. یکی از مشکلات جبران ناپذیر مردودی روی شخصیت کودکان، کاهش عزت نفس و فکر مثبته. الان نقش خودپنداری مثبت در موفقیت انسانا مورد تأکید صاحبنظران و محققان تربیتیه اونا بعد از خونه، مدرسه رو مهم‏ترین نیروی شکل دهنده خودپنداری می‏دانند موستکاس[1] عقیده داره که ما همه اشتباه می‏کنیم. مرتبک خطا شدن و پایین آوردن اعتبار و آبرو یک کودک و ضمنا آگاه بودن از این که شخصیت کودک مریض می‏شه خیلی جدی تر از اینه که کودک کلمات رو به هنگام قرائت جا بندازه (بهرام زاده، 1391).

کاهش اعتماد به نفس کودک که حاصل از شکست هاست، بزرگ‏ترین عامل تعیین کننده روند آینده زندگی او، خاصه زندگی تحصیلی اوست. این شکستا نگرشا و اعتقادات او رو نسبت به مدرسه، معلم و علم منفی میسازه. به گونه‏ای که به مرور از علم و مدرسه روی گردان می‏شه تا جایی که به انتهای خط می‏رسد و آخر سر ترک تحصیل می‏کنه شکست‏های پشت سر هم و در انجام خواست‏های مدرسه هسته مرکزی خیلی از مشکلات روانی رو تشکیل می‏بده (بهرام زاده، 1391).

 

چه مهارت هایی باعث پیشرفت تحصیلی می شه؟

از دیدگاه صاحب نظران و کارشناسان آموزشی، مهم ترین مهارت هایی که می تونه باعث موفقیت تحصیلی علم آموزان شه، یعنی: هدف گذاری، برنامه ریزی درسی، روش درست مطالعه، تقویت حافظه، تمرکز و دقت.

 

-انتخاب هدف و برنامه ریزی

هدف، موضوع یا جایگاهیه که واسه رسیدن به اون فکر و سعی می کنیم.اگه ندانیم به کجا می رویم، رسیدن به مقصد، سخت و به تعبیری امکان نداره.پس اولین قدم واسه موفقیت «انتخاب هدف» است.برنامه ریزی حرکتی هوشمندانه، منطقی و مرحله بندی شده واسه رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده. صاحب نظران علم آموزش فکر می کنن اگه 20 درصد از زمان مطالعه و تحصیل هر علم آموز صرف برنامه ریزی شه می تونه در 80 درصد بقیه با اطمینان بیش تری قدم برداره.

 

-مطالعه همراه با شناخت

نتیجه ی تحقیقات نشون دهنده اینه که بیش ترین اطلاعات از راه مطالعه به دست میاد؛ پس مطالعه مهم ترین روش ی یادگیریه که با خوندن، یادداشت ورداری، مرور کردن و تمرکز همراهه.مطالعه بی شناخت و به کارگیری روش درست، نه تنها موفقیت تحصیلی به همراه نداره، بلکه زمینه های بی علاقگی علم آموز از درس و تحصیل رو فراهم می سازه.واسه کسب موفقیت تحصیلی علاوه بر داشتن علاقه به مطالعه، آشنایی با روش درست مطالعه هم ضروریه.

روش درست مطالعه نیازمند باخبر شدن از تکنیک ها، شرایط، موقعیت، خطاها و عوامل محیطیه که به نسبت نوع درس متفاوته.به کار بردن فنون استادانه ی مطالعه، اون رو آسون تر و لذت بخش تر می سازه و پس علاقه ی علم آموز به مطالعه رو افزایش می ده.

 

-استفاده ی درست از حافظه

مغز آدم میلیاردها سلول زنده داره و علم آموزی که روش درست استفاده از این توانایی نامحدود رو بیاموزد، از موفقیت بهره مند میشه.آشنایی با انواع حافظه و رعایت فاصله ها زمانی مرور درسا به علم آموز کمک می کنه تا در مطالعه و یادگیری درسا احساس موفقیت بیش تری داشته باشه.

 

-تغذیه، استراحت و آرامش

کسب موفقیت تحصیلی لازمه توجه به تموم نیازها مثل نیاز جسمی، عاطفی، اجتماعی و… است. آگاهی خونواده ها از روش درست تغذیه و استراحت درست علم آموز می تونه در موفقیت تحصیلی او مؤثر باشه.جواب دادن به درس، امتحان، کسب رتبه ی برتر در کلاس و…واسه علم آموز استرس آوره و از اون جا که داشتن آرامش موجب می شه تا بتونه از تموم توانایی ها به شکل کامل استفاده کنه باخبر شدن از تکنیک های کسب آرامش در مواقع بروز استرس نقش مؤثری در موفقیت تحصیلی داره.خونواده ها باید روی این موضوع به اندازه ی کافی کار کنن و روش های برخورداری از آرامش رو به فرزندان خود بیاموزند.

 


 

[1] – Mostcas

متن کامل در سایت زیر :

پایان نامه اثر یادگیری مشارکتی (جیگ ساو) بر مهارت‏های اجتماعی و پیشرفت تحصیلی علم‏آموزان دختر پایه هفتم شهرستان جم

مطالب مرتبط