پایان نامه:بررسی آثار و احکام حقوقی اعتبارات اسنادیِ قابل انتقال و اتکایی در حقوق تجارت بین الملل

thesis-download

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه آثار و احکام حقوقی اعتبارات اسنادیِ قابل انتقال و اتکایی در حقوق تجارت بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

– هزینه بهره گیری از روش اعتبار اسنادی نیز در مقایسه با سایر روش ها بیشتر می باشد. بانک ها برای گشایش، هربار اصلاح و یا تمدید و واریز اسناد کارمزد اخذ می نمایند.

  1. انتخاب فروشنده معتبر به عنوان مهم ترین اصل
  2. صدور سفارش رسمی یا انعقاد قرارداد و پیش بینی های لازم در متن قراداد
  3. اخذ ضمانت نامه بانکی[1] از طریق افتتاح اعتبار اسنادی غیر فعال که با ارائه ضمانت نامه توسط فروشنده فعال می گردد و ضمانت نامه مزبور پشتوانه اجرایی انجام تعهدات توسط فروشنده خواهد گردید.[2]

در مجموع مقایسه ریسک خریدار و فروشنده نشان می دهد که فروشنده قادر می باشد ریسک های خود را مدیریت کند و ظاهراً خریدار در این زمینه طرف ضعیف تر به شمار می رود.

 

بخش پنجم: نحوه عملکرد یک اعتبار اسنادی

گفتار اول: گشایش اعتبار

زمانی که خریدار و فروشنده در خصوص انعقاد قراداد فروش( در فرضی که قرارداد در مورد فروش کالا باشد نه خدمات) به توافق رسیدند، بایستی یکی از روش های پرداخت را انتخاب کنند. در صورتی که نظر هر دو طرف پرداخت از طریق اعتبار اسنادی باشد طرفین جزئیات بیشتری از شرایط اعتبار را در قرارداد خود درج می کنند. این جزئیات در هر قرادادی ممکن می باشد متفاوت باشد لیکن در حالت کلی به یک شکل هستند. تمهیدات لازم جهت گشایش اعتبار اسنادی به عهده ی خریدار می باشد. برای تقاضای گشایش اعتبار آغاز خریدار بایستی ثبت سفارش امضا و ممهور شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت را انجام دهد. ثبت سفارش کالا خود مستلزم ارائه مدارک و هزینه هایی به توضیح زیراست:

–  ارائه کارت بازرگانی[3] و کنترل کد اقتصادی خریدار

– تکمیل فرم ثبت سفارش( این فرم توسط وزارت مذکور در اختیار متقاضی قرار می گیرد.)

– اخذ پروفرما اینویس[4] از فروشنده

سپس خریدار فرم تقاضای گشایش اعتبار را از بانک خود دریافت نموده آن را تکمیل و به بانک ارائه می دهد. تکمیل تعهد نامه های مربوط مانند تعهدنامه ترخیص کالا، تعهدنامه نوسانات نرخ ارز،تعهدنامه پرداخت باقیمانده وجه اعتبار نیز بایستی در همین مرحله صورت گرفته و به

[1] . performance bank Guarantee

[2] . خرم، پیشین، ص34

[3] . برای هرگونه صادرات و واردات نیاز به کارت بازرگانی می باشد این کارت توسط اتاق بازرگانی صادر و توسط وزارت صنعت،معدن و تجارت تأیید می گردد. هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند کارت بازرگانی را به شرط دارا بودن شرایط مربوط اخذ نماید.

[4] . Proforma invoice

مطالعه آثار و احکام حقوقی اعتبارات اسنادیِ

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

مطالب مرتبط