پایان نامه ارشد:بررسی آثار و احکام حقوقی اعتبارات اسنادیِ قابل انتقال و اتکایی در حقوق تجارت بین الملل

thesis-download

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه آثار و احکام حقوقی اعتبارات اسنادیِ قابل انتقال و اتکایی در حقوق تجارت بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

بند دوم: مزایا و معایب از نگاه فروشنده

الف) مزایا – اطمینان فروشنده از دریافت وجه آن هم در موعد مقرر در اعتبار، اولین و مهم ترین مزیت اعتبار اسنادی برای وی خواهد بود.

– فروشنده می تواند برای خرید قطعات یا مواد اولیه موضوع قرارداد به وسیله ی پیش پرداختی که از خریدار دریافت می کند از یک نقدینگی ابتدایی برخوردار گردد. به این شکل که پس از انعقاد قرارداد و توافق بر سر پرداخت به روش اعتبار اسنادی، فروشنده از خریدار تقاضا می کند که بخشی از ثمن معامله(معمولاً بین 5 تا 20 درصد قیمت قرارداد) قبل از ارسال کالا و یا انجام خدمات به وی پرداخت  گردد تا او بتواند سفارش خریدار را تهیه کند. این پیش پرداخت که نوعی تأمین مالی[1] برای فروشنده خواهد بود معمولاً در ازای اخذ ضمانت نامه بانکی انجام می شود.

– با صدور و ابلاغ اعتبار، ذینفع از حقوق جدیدی بهره مند می گردد که صرفنظر از مبنای پیدایش آن می باشد ومستقیماً از اعتبار نشأت می گیرد مثلاً امکان تهاتر بین طلب ذینفع که از اعتبارنامه ناشی می گردد با بدهی او به متقاضی اعتبار وجود ندارد ویا اگر متقاضی، به واسطه ی امر دیگری ویا حتی ارتباط ی موجد و اولیه ای که منتهی به صدور اعتبارنامه شده می باشد، از ذینفع طلبکار گردد قادر نخواهد بود که به تهاتر متوسل گردد. با استناد به همین ماهیت اعتبار می باشد که اصولاً به هیچ طریقی به غیر از مورد استثنائی تقلب، نمی توان مانع از پرداخت اعتبار گردید.[2]

ب) معایب – زحمت بسیار، موردی می باشد که اعتبار اسنادی به آن شهرت یافته می باشد. به واقع تهیه اسنادی که در اعتبار مقرر شده، کار و زحمت قابل ملاحظه ای طلب می کند. همین اسناد چنانچه در در معاملات مبتنی بر حساب باز یا وصولی های اسنادی بهره گیری شوند به این شکل مورد مطالعه دقیق و مو شکافانه بانک ها قرار نمی گیرند و همین اندازه که جوابگوی خواسته های خریدار و الزامات قانونی باشد پذیرفتنی می باشد.[3] تنظیم اسناد در اعتبار اسنادی نه فقط بایستی طبق روال معمول صورت گیرد بلکه بایستی آن ها را کاملاً مطابق آن چیز که در اعتبار آمده صرفنظر از آنکه از دید فروشنده اهمیت داشته باشد یا خیر صادر نمود.

[1] . Finance

[2] .ابافت،همان منبع،ص101

[3] . لنگریچ،همان،ص59

مطالعه آثار و احکام حقوقی اعتبارات اسنادیِ

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

مطالب مرتبط