خرید فایل پایان نامه : پذیرش بانکداری الکترونیک در میان مشتریان بانک ملت استان اردبیل – فروش پایان نامه

وسایل بانکداری الکترونیکی

اولین مسئله ای که در مورد رسیدن به بانکداری الکترونیکی مطرح هست، داشتن حساب الکترونیکی در یکی از شعبات بانک هست، یعنی فرد زمانی می تونه از خدمات بانکداری الکترونیکی استفاده کنه که دارای یکی از انواع حساب های الکترونیکی باشه و واسه هر حساب به جز سپرده سرمایه گذاری بلندمدت و کوتاه مدت ویژه، یک کارت الکترونیکی داشته باشه و یا کلیه ی حساب های خود رو به کارت وصل کنه؛ مثل حساب جاری الکترونیکی، حساب قرض الحسنه پس انداز الکترونیکی، حساب سپرده کوتاه مدت الکترونیکی، حسابهای سپرده گذاری بلندمدت و کوتاه مدت ویژه الکترونیکی. ابزارهایی که جهت دریافت خدمات الکترونیکی به کار می روند و در کشور ما هم عادی هستن عبارت ان از:

  • کارتهای عضو شتاب: کارتهای بانکی عضو شتاب در حالت کلی به سه دسته تقسیم می شن؛ کارتهای بدهی، کارتهای اعتباری، کارتهای هزینه: این نوع کارتها به دارنده اون امکان خرید کالا و خدمات بی نیاز به حمل حجم بزرگی از پول رو میدن.
  • دستگاههای خودپرداز: به وسیله بانکها جهت آسون کردن کار مشتریان در مکانهای خاصی نصب می شه که بصورت 24 ساعته در خدمت مشتریان می باشن.
  • نقطه پایانه فروش: دستگاههایی که از راه رابطه تلفنی یا شبکه ای به سیستم بانکی، انتقال اتوماتیک مبلغ خریداری شده رو از حساب مشتری (دارنده کارت) به حساب فروشنده (پذیرنده کارت ) فراهم می کنن.
  • بانکداری اینترنتی: بانکداری اینترنتی با استفاده از خدمات بانکی از راه خطوط آنلاین مخابراتی و مودم و یک دستگاه رایانه شخصی هست که به وسیله اون میشه به شبکه جهانی اینترنت دسترسی پیدا کرد.
  • گوشی موبایل: بانکداری موبایل با استفاده از wig از راه دو کانال sms یا اشتراک دیتا (gsm) ویا (gprs) با استفاده از قرارداد (wap) فراهم می شه. یعنی این روشها بستری رو واسه رابطه کاربران با بانک با استفاده از sms, wap فراهم می سازه. wig دسترسی ترمینال wap , sat به کاربر تحت wwl که قابل اجرا روی موبایله رو فراهم می کنه و در کسب و کارهای کوچیک (یعنی با حجم مبادلات کوچیک ) کاربرد بیشتری داره روش sms بانک، در این سرویس می تونه به شکل یک طرفها دو طرفه باشه خدمات ارائه شده به وسیله بانکداری موبایل نسل آینده بانکداری الکترونیکی هست.

مطالب مرتبط