تحقیق (پایان نامه) : پیش بینی اشتیاق شغلی با توجه به رهبری اصیل و سرمایه های روانشناختی

باورهای خودکارآمدی

باورهای خودکارآمدی (الدرمن[1]، 2004؛ ارمرد[2]، 2003؛ پاجارس، 2003؛ به نقل از کدیور، 1390) بر چار مراحل زیر اثر می ذارن:

1.فرایندهای شناختی: باورهای خودکارآمدی به صورتای مختلف بر فرایندهای شناختی اثر می­گذارند. در بیشتر رفتارهای هدفمند، اهداف طبق آینده­نگری انتخاب می شن. هدف­گزینی افراد طبق آزمایش از توانایی­های خوده. افراد دارای خود­موثری قوی­تر، هدف­های رقابت انگیزتری واسه خود انتخاب می­کنن و هم تعهد بیشتری نسبت به اهداف خود نشون می­دهند. بیشتر فعالیت­ها در شروع با تفکر شکل میگیره. بعد، باورهای افراد بر این رفتارها اثر میذاره. افراد دارای خودکارآمدی بالا، روشای مفید و مؤثری واسه کارکرد در پیش می­گیرند، اما افرادی که به موثری خود شک دارن از تجسم موفق اعمال ضعیف­ان.

2.فرایندهای انگیزشی: باورهای خودکارآمدی در تنظیم انگیزشی فرد، نقشی اساسی بر عهده دارن (بندورا،1993). طبق نظریه شناختی-اجتماعی، افراد خود رو بر می­انگیزانند و اعمال و رفتارشان رو به طور پیش بینی شده با استفاده از دور اندیشی هدایت می کنن. اونا ضمنا نتیجه های اعمال آینده خود رو پیش بینی می کنن، هدف­هایی واسه خود انتخاب و برنامه­هایی جهت واقعیت بخشیدن به رویدادای مهم آینده طراحی می کنن. از نظر بندورا، سه نوع تحریک کننده شناختی هست که یعنی: اسنادهای علّی، انتظارات نتیجه ای و اهداف درک شده.

  1. فرایندهای عاطفی: باورهای افراد در مورد تواناییای خود، هم بر میزان فشار روانی و افسردگی به دلیل موقعیت­های تهدیدآمیز و هم بر سطح انگیزه اونا اثر می­گذارد. این اثر، واسطه عاطفی باورهای خودکارآمدیه. موثری درک شده در کنترل عوامل فشارزا، نقشی مرکزی (اساسی) داره. افرادی که به توانایی خود در کنترل تهدیدها اعتماد دارن، به الگوهای فکری نگران کننده نمی­اندیشند. اما افرادی با باورهای ضعیف، در کنترل تهدید­ها خیلی مضطرب می شن. این افراد به کمبودهایشان فکر می­کنن و محیط خود رو از خیلی جنبه­ها پر خطر می­بینند، تهدیدها رو بزرگ جلوه می­دهند و درباره چیزی که خیلی کم اتفاق می افته نگران می­شن؛ آخرسر، به دنبال تفکرات به درد نخور، به خود بدبین شده، سطح عملکردشان رو تضعیف می­کنن.
  2. فرایندهای گزینشی: تا الان بحث در مورد فرایندهای فعال ساز موثری بود؛ فرایندهایی که افراد رو قادر می ساخت تا محیط­های م‍‍‍‍ؤثری بسازند. آدم در اصل، محصول محیط خوده. پس، باورهای خودکارآمدی باعث می شه فرد بتونه زندگی­اش رو با انتخاب فعالیت­ها و محیط شکل داده و اون رو تحت اثر بذاره. افراد از فعالیت و موقعیت­هایی که بالاتر از توانایی­شونه، خودداری می­کنن، اما بی معطلی فعالیت­های رقابت انگیزی رو به عهده می گیرن و موقعیت­هایی رو انتخاب می­کنن که از عهده اون برمی­آیند. با این انتخاب­ها، افراد توانمندی­ها، علایق و روابط اجتماعی مختلفی ایجاد می­کنن و روابط اجتماعی مختلفی ایجاد می­کنن که بر زندگی­شون اثر می­گذارد.

 

 

[1] . Alderman

[2] . Ormord

متن کامل :

پایان نامه ارائه مدل پیش بینی اشتیاق شغلی با توجه به رهبری اصیل و سرمایه های روانشناختی ( مورد مطالعه: دبیران تربیت بدنی شیراز )

مطالب مرتبط