چسبندگی هزینه های حسابرسی و حسابداری در بورس

با توجه به این که یکی از متغیرهای جداگونه این تحقیق میزان تورمه ، لازمه توضیحاتی در مورد این متغیر بیان شه .

رشد سطح عمومی قیمتها (تورم) عاملیه که قیمت هر کالا و خدمتی رو افزایش میده . حسابرسی و حسابداری هم خدماتی هستن که از این مستثنی نخوان بود . حال اگر تورم در اقتصاد کشوری قابل توجه باشه ، می تونه یکی از عوامل اثر گذار و با اهمیت در تعیین حق الزحمه ی حسابرسی ، هزینه های حسابداری و ضمنا نوع رفتار و چسبندگی این هزینه ها  باشه . در سالهای گذشته ، در ایران ، تورم به  یکی از موضوعات خیلی مهم تبدیل شده . به صورتی که قیمتا در هر سال بر اثر تحریما و بقیه عوامل اقتصادی خیلی افزایش یافته و قدرت خرید همه مردم خیلی کمتر از سالهای گذشته شده . حتی در این چند پارسال ، میزان تورم به نرخی خیلی آشنا واسه بیشتر مردم جامعه تبدیل شده طوری که تک تک مردم با اینکه تحصیلات آکادمیک در بخش های پولی و اقتصاد ندارن ، اون رو لمس کرده و به طور کامل با اون آشنایی دارن .

در مورد تعریفی که به شکل رسمی از تورم شده ، میشه به تعریف میلتون فریدمن[1] (1968) اشاره کرد که تعریفی راحت ، رایج و مورد قبول بیشتر اقتصاددانانه . فریدمن عقیده داره تورم افزایش دائمی و بی روش ی سطح عمومی قیمت جنسا و خدماته که در آخر به کاهش قدرت خرید و نا به سامانیای اقتصادی منجر می شه . ضمنا فریدمن عقیده داره تورم در همه حال و همه جا یک پدیده پولیه .البته توجه به این نکته ضروریه که عنصر زمان و ادامه افزایش سطح قیمتها در تعریف تورم اهمیت زیادی داره ، بدین معنی که به هر افزایش قیمتی نمیشه تورم گفت ، بلکه باید روند زیاد شدن قیمت در طول زمان موندگاری یابد . نکته قابل توجه در مورد تورم اینه که علی خلاف میل وجود یک تعریف مشخص در مورد تورم ، دیدگاه واحدی در مورد علل ایجاد تورم وجود نداره.  بعضی از اقتصاددانان رشد بی روش ی حجم پول ، یه گروه دیگه اضافه خواسته در بازار کالا ، بعضی فشار هزینه و زیاد شدن قیمت نهادهای تولیدی و در آخر بعضیا دیگر عوامل ساختاری و تنگناهای موجود در بخشهای مختلف و ضعف بخشهای کشاورزی و تجارت خارجی رو منشأ اصلی تورم  می دونه . (لشکری و سلطانی-1390) .

2-5-1) نظریهای تورم

کلا در ادبیات اقتصاد کلان ، تورم دارای نظریهای مختلفیه که به 4 دسته تقسیم شده و اینجا به اون اشار می کنیم : (فریدمن[2]-1968)

  • نظریه ی پولیون : از دید این نظریه ، پول گرایان فکر می کنن تورم تنها یک عامل می تونه داشته باشه و اون افزایش بی روش ی حجم پوله . به باور ی اونا ، تورم چیزی نیس مگه پول زیاد در تعقیب اجناس کم . اونا فکر می کنن مهار تورم از راه کنترل حجم پول کار سازه .
  • نظریه ی فشار (باز شدن) خواسته[3] : در این نظریه ، بحث در مورد عواملیه که تغییر اونا باعث افزایش حجم پول و یا میزان خواسته گردیده و موجب تحریک تورم می شه . این نظریه عقیده داره حرکات طرف خواسته باعث افزایش قیمتا می شه .
  • نظریه ی فشار هزینه ها[4] : این نظریه نقطه مقابل نظریه ی فشار تقاضاه . طرفداران این نظریه با تأکید بر نقش هزینه های تولید در بهای تموم شده ی جنسا , دلیل اصلی بالا رفتن قیمت جنسا در کل جامعه رو بالا رفتن هزینه تولید این جنسا می دونه .
  • نظریه ی ساختارگرایان : ساختارگرایان فکر می کنن که ریشهای بنیانی تورم در ساختار اقتصادی جامعه پنهون . اونا تورم رو یک پدیده پولی نمی دونن .

 

2-5-2) انواع تورم از نظر شدت

با توجه خیلی تورمی که در کشورهای مختلف دنیا مشاهده شده ، تورم کشورها رو میشه به 4 دسته تقسیم بندی کرد .(یحیی زاده فر، محمود -1378)

  • تورم پایین و خزنده[5] : اگر میزان تورم هرساله عددی یک رقمی باشه ، مثل وضعیت کشورهای صنعتی در سالهای 1990-1982 تورم رو خزنده و پایین توضیح می کنن .
  • تورم معتدل و ملایم[6] : اگر میزان تورم هرساله عددی دو رقمی پایین باشه مثل وضعیت کشورهای صنعتی در سال 1981 و یا کشور مکزیک در سال 1990-1989 اون رو تورم معتدل می گن . این تورم رو هرساله 10 تا 12 درصد اشاره کرده ان .
  • تورم بالا[7] : اگر میزان تورم هرساله عددی دورقمی بالا باشه ، مثل وضعیت مکزیک در سالهای 1986-1984 به اون تورم از نوع بالا می گن . این تورم در سال 20 تا 35 درصد هستش .
  • تورم خیلی شدید یا ابر تورم[8] : درصورتی که میزان تورم هرساله سه رقمی ، چار رقمی و یا بیشتر باشه و یا زمانی که میزان تورم به شکل  دو رقمی در ماه باشه ، اون وقت  با یک ابر تورم روبه رو خواهیم بود . مثلا تورم آرژانتین و برزیل در بین سالهای 1990-1988 از نوع ابر تورم بود .

در هر صورت نمیشه تورم رو عامل تموم یا حتی بخش مهمی از مشکلات دونست ، ولی صاحبظران اقتصادی بر این باور هستن که تورم می تونه به اختلاف و اغتشاشاتی اجتماعی منجر شه و تورم رو اعلام خطر قلمداد می کنن و واسه گفته های خود دلایلی محکم ارائه می کنن . مثل دلایل اونا میشه به این موارد اشاره کرد که تورم و افزایش اون به کاهش ارزش پول ملی منجر شده که به دنبال اون باعث زیاد شدن قیمت جنسا (به ویژهً داراییای ثابت مثل زمین ، ساختمان و غیره) ، کاهش صادرات و افزایش واردات می شه . همین طور در تورم زیاد همونطور که در چند پارسال به روشنی مشاهده شد ، درآمد به شکل ناعادلانه  تقسیم  می شه . دلیل اینکه در تورم زیاد درآمد به شکل ناعادلانه پخش می شه اینه که در اول افرادی سرمایه های غیرنقدی خیلی زیادی مثل زمین و ملک و املاک دارن که  ارزش این داراییای ثابت و غیر نقدی به کمک تورم زیاد و زیادتر شده و در آخر شخصی که مالک این نوع دارایی هاییه به ثروت هنگفتی دست پیدا میکنه . در مقابل این افراد ، کسائی هم هستن که سرمایه های نقدی یا غیر نقدی کمی دارن که کم کم بر اثر تورم سرمایه اونا دارای ارزش کمتری شده و در آخر بخشی از دارایی خود رو به شکل ناخواسته از دست می دن . البته همونطور که اشاره شد نمیشه همه تقصیرها رو به گردن تورم گذاشت . تورم در حد کم مثل 2 تا 4 درصد نه تنها مضر نیس بلکه نشونه پیشرفت ی اقتصادی یک کشور هم هست .

به هر حال از اونجا که تورم با زندگی تک تک افراد جامعه رابطه مستقیم و روزمره داره و همه مردم مثل مدیران به نحوی از انحاء با تورم درگیر می شن ، پس باید در قبال افزایش قیمتا ، تصمیمات و اقدامات مناسبی انجام کنه . همونطور که قبلاً هم اشاره شد ، باخبر شدن از رفتار هزینه ها نقش مهمی در تصمیم گیری و برنامه ریزی مدیران اجرا می کنه . بر همین پایه از آنجایی که عواملی مثل میزان تورم می تونه بر سیاستها و تصمیمات مدیران و ضمنا رفتار هزینه ها اثر گذار باشه و مدیران می تونن طبق اونا سیاستهای خاصی رو اتخاد کنه ، پس یکی از متغیرهای جداگونه این تحقیق رو میزان تورم قرار داده و طبق اون چسبندگی هزینه رو در دو بُعد حسابرسی و حسابداری مورد بررسی قرار می دیم .

2- Friedman M.

1-Friedman,M

2-Demand Pulled Theory

1-Cost Push Theory

2-Creeping Inflation

3-Moderate Inflation

4-High Inflatin

5-Extreme Inflation

متن کامل :

 دانلود پایان نامه بررسی و بررسی چسبندگی هزینه های حسابرسی و حسابداری شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران -دانلود پایان نامه ارشد

مطالب مرتبط