چگونگی استفاده از قالب بتن خاص و سایر تجهیزات

 

قالب بتن خاص  انواع مختلفی دارد که لازم است پیش از خرید با انواع آن بیشتر آشنا شوید. این قالب های خاص معمولا از جنس فلز می باشند وبه عنوان ستون ها و سر ستون ها و همچنین سازه های بتنی از پیش ساخته شده مورد استفاده قرار می گیرند. از دیگر قالب های بتنی خاص می توانیم به قالب های نیوجرسی و همچنیئ قالب های مخصوص جدول، ودیوار پیش ساخته هم اشاره کنیم.

اگر بخواهیم اطلاعات بیشتری در خصوص این محصولات بتنی در اختیارتان قرار دهیم باید بگوییم که تمامی محصولات بتنی خاص از اشکال خاصی هم برخوردار هستند اشکالی مانند هندسی، بیضی، شیب دار و حتی برجسته و یا از زوایای مختلف. در واقع قالب های بتنی خاص حجم بزرگی دارند و از بتن به صورت یکپارچه در آن ها استفاده می شود.

مزایای قالب های بتنی خاص

در میان قالب های بتنی خاص، قالب نیوجرسی بتن هم وجود دارد که می توانید انواع آن را به صورت کاملا سفارشی از کارخانه جات تهیه کنید. در واقع قالب های خاص بتنی تنها برای ساخت سازه هایی به کار می روند که نمی شود برای ساختن شان از از قالب های معمولی استفاده کرد! به همین خاطر است که قالب های سفارشی را نسبت به سایر قالب های دیگر متمایز هستند و می تواند این سازه های بتنی را در قالب های مختلفی سفارش داد. استفاده از قالب های بتنی خاص نیازمند تجهیزات پیشرفته و حرفه ای است به همین دلیل هم باید از مجموعه هی معتبر این سازه ها را سفارش دهید.

یکی دیگر از مزایای قالب های بتنی خاص این است که می توانید تمامی قالب های زیر را به صورت پیش ساخته سفارش دهید:

  • قالب بتن کول
  • قالب های معمولی و ساده
  • انواع قالب های پیش ساخته مانند دیوارهای بتنی
  • قالب های دیواری
  • قالب های تونل فرم
  • قالب نیوجرسی
  • قالب های بالارونده

 

یکی دیگر از مزایا و کاربردهای اساسی قالب های خاص بتنی این است که می تواند بدون نیاز به هیچگونه حرکتی آن ها را طراحی کرد مانند قالب هایی که در دسته بندی بالارونده  و یا تونل لاینینگ قرار دارند.

انواع قالب بتن خاص و تجهیزاتی که برای ساخت شان به کار می رود

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم برای خرید قالب بتن خاص بهتر است اول از انواع آن و کاربردهایی که دارد اطلاعات به دست آورید. برای مثال اگر قصد دارید برای یک ساختمان سازه بتنی مسلح طراحی کنید، باید بتن را در قالب های فلزی بریزید تا فرم اولیه را کاملا به خود بگیرد. معمولا از قالب های فلزی برای ساخت ستون و سقف استفاده می کنند.

از انواع قالب های بتنی خاص می توانیم به قالب های تیر پل اشاره کنیم. همانطور که از نام این سازه های بتنی مشخص است، از آن ها برای ساخت پل ها در آزاد راه ها بهره می برند. زمانی که می خواهند بتن ریزی تیرها را انجام دهند از قالب های تیر پل استفاده می کنند. ساخت این قالب ها کاملا متفاوت می باشد و بستگی به طرح و پروژه های اجرایی دارد.

قالب های منهول هم نمونه ای دیگر از انواع قالب های بتنی خاص هستند که کاربردشان وصل کردن چاهک ها و طونل های زیر زمینی می باشد. این قالب های منهول در قسمت ورودی لوله های فاضلاب و تونل های مخصوص تاسیساتی قرار می گیرند. به طور کلی کاربرد اصلی قالب منهول خاص بتنی در عملیات و پروژه های آب و فاضلابی می باشد.

 

قالب های سر ستون هم از انواع رایج و پر استفاده قالب های بتنی خاص هستند که برای پروژه های پل سازی، طونل زنی و ستون سازی مورد مصرف قرار می گیرند. اکثر مهندسین اجرایی در پروژه های خود از قالب های مخصوص سر ستون برای استحکام بیشتر سازه ها استفاده می کنند و باید بگوییم که قابلیت استحکام سازه های بتنی سر ستونی زیاد است اما به شرط آنکه از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

قالب مخصوص جداول خیابانی هم از دیگر سازه های بتنی خاص است و همانطور که می دانید کاربرد موثری در جداسازی جداول و بلوارها و جوب های آب و سایر سازه های مختلف از خیابان ها می گردد. بیشترین استفاده از این سازه های بتنی توسط شهرداری صورت می گیرد. جدای از این ها علاوهبر جداسازی خیابان ها فضا و نمای بهتری هم به شهر بخشیده و چشم انداز بهتری در نظم خیابان ها ایجاد می نماید.

یکی دیگر از قالب هایی که در پروژه های بزرگ از آن ها استفاده می شود، قالب تونل فروم است. در این سیستم قالب بتن را بر روی زمین مونتاژ می کنند و آن را در هر طبقه می ریزند و پس از اتمام هر طبقه به سراغ طبقات بعدی می روند. در این روش و استفاده از قالب تونل فروم این است که از نیروی انسانی کمتری استفاده شده و زحمت کمتری در حین اجرا خواهد داشت.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *