گزارش مالی سونی : سود سرشار پلی استیشن و ضرر مستمر بخش موبایل

در روزای گذشته شرکتای جور واجور با منتشر کردن آمار و ارقام، کارکرد خود در سال ۲۰۱۸ میلادی رو به سهامداران نشون دادن. حالا گزارش مالی سونی هم منتشر شده و همونجوریکه پیش بینی می شد، بخش موبایل اون بازم زیان ده باقی مونده. از طرف دیگه کنسول بازی پلی استیشن سونی به همراه سرویس هاش کارکرد خیلی از خود نشون داده و تونسته مثل همیشه سوددهی خود رو حفظ کنه.

براساس آمار ارائه شده از در گزارش مالی سونی این شرکت در کل ۲۲ میلیارد دلار طی سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی درآمد داشته که از این رقم ۳٫۵ میلیارد دلار سود خالص بوده. واحد پلی استیشن سونی این وسط ۷٫۳ میلیارد دلار درآمد داشته که سود ۶۷۰ میلیون دلاری رو نصیب شرکت کرده.

پلی استیشن ۴ به رکورد فروش ۱۰۰ میلیون واحدی نزدیک می شه

جالبه بدونین که تا یه ماه پیش تعداد کنسولای پلی استیشن ۴ فروخته شده به وسیله سونی به ۹۱٫۶ میلیون نسخه رسیده بود که این آمار به لطف حراج سال نو و کارکرد خوب بازیای انحصاری، به رقم ۱۰۰ میلیون نزدیک می شه. از طرفی سرویس پلی استیشن پلاس هم با ۳۶٫۳ میلیون کاربر فعال روزای خوبی رو میگذرونه؛ اما هنوز آمار خاصی از کارکرد کنسول پلی استیشن سنتی منتشر نشده.

البته مدیران سونی در جلسه با سهامداران به ریسکای موجود در مورد بعضی بازیای رایگان سرویس پلاس و هم اینکه تهدید بلندمدت کاهش درآمدزایی کنسولا و افزایش سودآوری سرویسای استریم بازی اشاره کردن که در این مورد، از Playstation Now به عنوان فرصتی مناسب واسه رویارویی با شرایط آینده یاد شد.

اما باحال تر از موفقیتای بخش پلی استیشن، سود قابل توجه کار و کاسبی موسیقی سونی بود که دو برابر پلی استیشن سودآوری داشت. البته در نگاه اول اینجور موفقیتی یه جور فوت وفن حسابداری به نظر می رسه اما مدیران شرکت طول کشیدن روند تصرف شرکت EMI رو عامل تأخیر در سودآوری بخش موسیقی عنوان کردن.

در بخش موبایل اما شرایط مثل همیشه عالی نیس و در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۸، این واحد ۱۴۲ میلیون دلار ضرر روی دست صاحبان سرمایه گذاشته که به وجود اومده به وسیله کارکرد ناجور تلفن اکسپریا XZ3 در بازاره.

سونی در بخش سینما با واحد Sony Pictures موفق بوده و فیلم سینمایی ونوم با فروش ۸۵۵ میلیون دلار در دنیا رکورد قابل توجه ای رو بر جا گذاشته. نسخه جدید فیلم سینمایی مرد عنکبوتی با عنوان Spider-Man: Into the Spider-Verse هم با فروش ۲۲۵ میلیون دلار در ۱۸ روز، شروع خوبی رو تجربه کرده.

طبق گزارش مالی سونی شرایط در کار و کاسبی دوربین هم بر وفق مراد بوده و به لطف سبد اجناس کامل، شرکت ژاپنی بر خلاف تعداد فروش کمتر، سود بیشتری کسب کرده. البته سونی در بخش خدمات مالی خیلی موفق نبوده و شاخه Sony Life (بیمه) نتونسته انتظارات رو برآورده کنه.

در آخر واحد نیم رساناهای سونی که وظیفه تولید سنسور دوربین تلفنای هوشمند رو هم رو دوش داره، سه ماهه سودمندی رو پشت سر گذاشته که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، کمی افت داشته. مدیران سونی دلیل این کاهش رو کمبود درخواست از طرف بقیه تولیدکنندگان عنوان کردن و گفتن در ماه های آینده و به لطف محبوب شدن ماژولای دوربین چندگانه، کار و کاسبی این بخش دوبارهً به دوران بالاترین درجه برمی گرده.

مطالب مرتبط