مهاجرت به استرالیا؛ آشنایی با شکل های مختلف ویزا و شرایط کار و زندگی در استرالیا “

 

واسه افرادی که قصد مهاجرت دارن، استرالیا می تونه مقصدی ایده آل باشه. اقتصاد در حال رشد، محیط زیست بکر و فرهنگ مهاجر پذیر استرالیا باعث شده که این کشور به بهشت مهاجران تبدیل شه. در این مقاله سعی می شه تا بعضی از امتیازات مهاجرت به استرالیا، شکلای مختلف ویزا و وضعیت ایالتای مختلف به طور خلاصه بیان شن.

 

۷ دلیل خوب واسه مهاجرت به استرالیا

زندگی بهتر

استرالیا در بین فهرست ۳۶ کشوری که سازمان همکاری اقتصادی و پیشرفت (OECD)، طبق شاخص زندگی بهتر منتشر کرده، قرار داره. این شاخص نه تنها موفقیتای اقتصادی رو در نظر میگیره، بلکه مجموعه وسیع تری از عوامل رضایت بخش رو هم موردتوجه قرار می ده. در این فهرست، بریتانیا در رتبه ۱۱ و نیوزلند در جایگاه هشتم قرار داره. استرالیا در شاخصایی مثل کیفیت خونه، استخدام، آموزش، مشارکت مدنی و سلامتی نمره خوبی کسب کرده.

سکونت در بهترین شهرها

طبق نشریه ی اکونومیست، ۴ شهر از ۱۰ شهر برتر دنیا واسه زندگی، در استرالیا قرار دارن. در این رتبه بندی معیارهایی چون ثبات، زیرساختا، آموزش، مراقبتای بهداشتی و محیط زیست در نظر گرفته شدن. در این فهرست ملبورن مثل همیشه بهترین شهر استرالیاست و پس از اون شهرهای ادلاید، سیدنی و پرت قرار دارن.

قدرتمندی جهانی استرالیا

«قدرت نرم» به این معناست که یک کشور طبق فرهنگ، ارزشا و سیاست خارجی خود، تا چه حد در نظر بقیه دارای اعتباره و تشویق می شه. از این نظر استرالیا همیشه در بین ۲۰۰ کشور دنیا، در جمع ۱۰ کشور برتر بوده.

وجود دلایلی واسه خوشحالی

اونا مدتیه که دوره مسابقات کریکت بین انگلستان و استرالیا رو نبرده ان، اما در رقابتای بین المللی ورزشی موفقیتای خوبی کسب کردن. طبق اعلام سایت greatestsportingnations، اونا در سال ۲۰۱۵ عنوان هشتم رو در رقابتای ورزشی دنیا کسب کردن و طبق سرانه جمعیت، رتبه هفتم رو به خود اختصاص دادن.

اقتصاد در حال رشد

طبق گزارش IMF (صندق بین المللی پول)، استرالیا دوازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا رو در سال ۲۰۱۵ داشته و با توجه به جمعیت ۲۳ میلیونی، این کشور از نظر سرانه جمعیت رتبه چهارم رو پس از قطر، نروژ و ماکائو به خود اختصاص داده.

پول-نام-تصویر

افزایش ارزش پول شما

طبق گزارش سایت Numbeo.com قدرت خرید شما در استرالیا نزدیک به ۲۰٪ بهتر از قدرت خرید در بریتانیاست. چون که متوسط درآمد در استرالیا ۴۲۴۶ دلار استرالیا (برابر با ۲۰۲۶ پوند) است اما در بریتانیا این رقم ۱۶۶۰ پونده. کلا هزینه های زندگی در استرالیا قدری کم تره، اما اجارها بالاتر هستن. غذا خوردن در بیرون و امکانات اساسی در استرالیا به مراتب ارزون تر از انگلستان هستن.

کارکردن با کارفرماهای خوش فکر

امتیازات کار در استرالیا عبارتند از ۵۲ هفته مرخصی زایمون و ۱۴ هفته مرخصی به افرادی که همسرشان زایمون کرده، کمه کم ۲۰ روز تعطیلات در سال ( ی ۱۲ روز تعطیلات عمومی) و کمه کم دستمزد، ساعتی ۱۷٫۲۹ دلار استرالیا (برابر ۸٫۲۵ پوند) است.

ویزا

اقدام کردن واسه ویزا

اگه واسه گرفتن ویزای استرالیا کمی جست وجو کنین، خیلی سریع با سایتایی آشنا میشید که با استفاده از سوال نامهای راحت، طبق سن، مهارت ها، مدارک و تجربه شما مشخص می کنن که می تونین ویزای استرالیا رو دریافت کنین یا نه. این سایتا می تونن خیلی امیدوارکننده یا خیلی ناامیدکننده باشن. اما در واقعیت، شرایط خیلی سخت تر از اینه. استرالیا بیشتر از ۱۰۰ ویزای مختلف داره که میگن کی در کجای استرالیا شما رو می خواد. اینجا ما فقط می تونیم درباره ویزاهای عادی و فرآیندهای اونا صحبت کنیم.

راهنماییایی واسه ویزای کاری

با توجه به پیچیدگیایی که هست خیلی از آدماِ خواسته کننده مهاجرت، از وکیلا کمک می گیرن. اونا درحین انجام کار به شما مشاوره میدن، در پر کردن فرما کمک می کنن و همه کارای لازم رو واسه رسیدن شما به استرالیا انجام میدن و در ازای اون پول زیادی هم دریافت می کنن.

طبق قوانین استرالیا، هر شرکتی که این کارا رو انجام می ده باید در MAAR (اداره ثبت وکالت مهاجرت) ثبت نام کنه. سایت MARA دست کم ۵۰ مورد از این شرکتا رو در بریتانیا فهرست کرده، درنتیجه می تونین بهترین مورد رو از بین اونا انتخاب کنین. این سایت هزینه متوسط MARA رو هم گفته که واسه ویزاهای مهارتی جداگونه بین ۲۰۰۰ تا ۴۵۰۰ و واسه طرح نامزدی کارفرما ۲۵۰۰ تا ۵۵۰۰ دلار استرالیاست. این قیمتا شامل مالیات هم می شن، اما هزینه واقعی اقدام واسه ویزا از این بالاتر خواهد رفت. مهاجرت به استرالیا ارزون نمیشه.

چه نوع ویزایی؟

ویزاهای کاری

واسه دریافت ویزای کا در استرالیا دو روش اصلی هست که نشون میدید شما دارای مهارتایی که استرالیا به اونا نیاز داره هستین.

عادی ترین نوع ویزا، مهارت جداگونه استرالیاست که بخش مهاجرت و هیئت حفاظت به مدارک شما دسترسی پیدا می کنن و از شما دعوت می کنن تا واسه ویزای مهارت کاری اقدام کنین. از راه این ویزا شما می تونین واسه خودتون کار پیدا کنین.

در روش دوم شما به وسیله دولت استرالیا یا یک شرکت، نام نویسی یا حمایت پولی میشید. این ویزای نامزدی مهارته و واسه کارگران ماهریه که به وسیله حکومت یا یک نهاد نامزد شدن.

نوع دوم ویزاهای مهارت منطقه ای هستن. در این نوع ویزا، احتیاجی نیس که واسه نامزد شدن صبر کنین، شما خودتون می تونین یک شرکت یا بخش دولتی رو پیدا کنین و از اونا بخواهید تا حمایت کننده پولی شما شن.

۵ زور کلی هست که باید واسه گرفتن ویزای کاری رعایت کنین:

  • درهنگام اقدام کردن واسه ویزا، باید زیر ۵۰ سال سن داشته باشین. واسه بعضی ویزاها باید زیر ۴۵ سال باشین.
  • باید توانایی لازم واسه صحبت کردن به انگلیسی رو داشته باشین. اگه ویزای انگلستان یا ایرلند داشته باشین، به معنای داشتن صلاحیت لازم واسه انگلیسی صحبت کردن یا دیگر چیزای مهم زبون انگلیسیه.
  • شغل شما باید یکی از مهارت ها یا شغلای فهرست نامزدها باشه و مهارت شما باید در آزمون آزمایش مهارت تأیید شه.
  • شما باید آزمون سلامتی رو با موفقیت بگذرونین. پزشکان به دنبال مریضیایی مثل سل، شکلای مختلف هپیتات و ایدز هستن و از اونجا که آزمایشا شامل تاباندن اشعه ی X به قفسه ی سینه می شه، زنان باردار باید صبر کنن تا فرزندشان متولد شه. آزمایش ایدز فقط واسه افرادی کهه که واسه ویزای دائم اقدام کردن و اگه مثبت تشخیص داده شه، تصمیم گیری درباره اون به این بستگی داره که درمان همیشگی فرد چه هزینه هایی بر دوش دولت می ذاره. آزمایش هپاتیتبرای افرادیه که واسه شغلای پزشکی اقدام کردن، اما افرادی که تتو یا پیرسینگ دارن هم مورد آزمایش قرار می گیرن.
  • شما نباید سابقه قضایی جدی در جایی که بیشتر از ۱ سال در اون زندان بودین داشته باشین. مهم نیس که از حکم زندان شما سالای پیش باشه.

مرحله ۱: بررسی مهارت ها

هیئت کارگزاری استرالیا برنامه ای ایجاد کرده که انتخاب مهارت نامیده می شه و هدف اون انجام درست برنامه ویزای کاریه. ایده ی این طرح اینه که هر بخش از استرالیا مهارتای موردنیازش رو اعلام کنه. مثلا ممکنه در نیو ساوت ولز به پرستارهای ماهر نیاز باشه یا در بخش غربی استرالیا مهندس معدن کم باشه.

بعد برنامه انتخاب مهارت، بهترین کاندیداها رو واسه پرتقاضا ترین شغلا انتخاب و اونا رو دعوت می کنه تا واسه ویزا اقدام کنن. این طرح سرعت مراحل رو بالا می بره و به هر دو طرف، یعنی استرالیا و مهاجران احتمالی کمک می کنه.

اگه مهارتای موردنیاز رو ندارین، اقدام کردن واسه ویزا هیچ فایده ای نداره. درنتیجه اول بررسی کنین که شغل شما در یکی از دو فهرست مهارتای موردنیاز قرار داره یا نه. این دو فهرست عبارتند از فهرست مشاغل حرفه ای (SOL) و فهرست مشاغل کامل ی حمایت شده (CSOL). می تونین فهرست مشاغل نامزد شده رو واسه هر ایالت بررسی کنین. این فهرست خیلی آسون در سایت رسمی ایالتا قابل دسترسیه.

حدود ۱۹۰ حرفه در فهرست مشاغل حرفه ای عنوان شدن که شامل همه شکلای مختلف شغلای مربوط به پزشکی، مهندسی، حقوق، حسابداری، کشاورزی، IT، تدریس، مراقبتای اجتماعی و مهارتای ساخت وساز می شن.

در فهرست مربوط به مشاغل کامل ی حمایت شده، شغلای بیشتری هست که مخصوص متقاضیانیه که به وسیله ایالتا یا دولت کاندید شدن و شامل همه شغلا از بازیگری، نگهبانی باغ وحش و کارگزارهای دولتی گرفته تا نویسندگی، می شه.

SOL فهرست بهتریه، اما اگه فقط در فهرست CSOL قرار دارین دلسرد نباشید. اگه در یکی از این دو فهرست قرار دارین، بخشی که مهارتاتون رو آزمایش می کنه در سایت دولت قرار داره و جزئیات چگونگی تماس با اونا در اون بیان شده.

مرحله ۲: بیان علاقه مندیا

اگه مهارتای موردنیاز با مهارتاتون برابری دارن، می تونین یک بیانیه ی علاقه مندی (EOI) بنویسین تا مشخص شه که شما چند امتیاز می گیرین و به استرالیا خبر بدین که می خواید به اونجا مهاجرت کنین. شما می تونین EOI خود رو با استفاده از خدمات آنلاین SkillSelect بسازین. همه افرادی که واسه ویزای طبق امتیاز، سرمایه گذار در کسب وکار یا ویزای نوآوری ثبت نام می کنن باید یک EOI درست کنن که به شکل رایگان ساخته می شه. این کار هم زمان با اقدام واسه ویزا انجام نمی شه، بلکه پس از اون باید انجام شه. شما در EOI اطلاعات راحت ی فردی، نوع شغلی که بهش علاقه مند هستین، مهارت ها، مدارک و تجارب کاری تون و سطح علم زیان انگلیسی تون رو وارد می کنین.

SkillSelect با توجه به EOI که ستختین امتیاز شما رو محاسبه و مشخص می کنه که شما توانایی دریافت ویزا دارین یا نه. واسه گرفتن ویزای جداگونه کاری، به طور طبیعی به دست کم ۶۵ امتیاز نیاز دارین.

EOI واسه دو سال ذخیره می شه و شما می تونین با اضافه کردن موارد جدید اونو بهتر کنین، مثلا با کسب صلاحیتای جدید، افزایش تجارب کاری یا بهبود زبون انگلیسی امتیازتان رو زیاد کنین.

هر دو هفته یک بار DIBP از بین همه EOIهای خواهندگان کارایی که استرالیا بیشترین نیاز رو به اونا داره، ۷۰۰ نفر رو که بیشترین امتیاز رو کسب کردن انتخاب و واسه اونا دعوت نامه ای واسه ثبت نام (ITA) ارسال می کنه.

EOI شما در اختیار دولت ملی استرالیا، دولت محلی و کارفرماها قرار میگیره و هر کدوم از اونا می تونن شما رو دعوت کنن تا واسه ویزا یتان اقدام کنین. به روشنی مشخص نیس که دولت یا بخش منابع انسانی شرکتا چقدر در بررسی EOIها و انتخاب افراد مؤثر هستن، درنتیجه شما بازم باید سعی کنین تا خودتون یک حمایت کننده پولی پیدا کنین.

درست کردن بیانیه ی علاقه مندی چیزی مثل به درست کردن رزومه (CV) واسه سایت کاریابیه. اما نباید درباره چیزایی که به دست آوردین دروغ بگید یا بزرگ نمایی کنین. اگه اینجور کاری کنین و پس از اقدام واسه ویزا و رو شدن نبود راستی تون، شما رو از فهرست خارج می کنن و واسه سه سال نمی تونین واسه ویزا اقدام کنین.

علاوه براین ۱۹۹۵ پوندی که واسه خواسته ویزای کاری پرداخت کردین، از دست میره. این بزرگ نماییا می تونن شامل ادعای یک یا دوسال کار اضافه، افزایش یک یا دو نمره واسه یک مدرک یا ادعای اینکه مهارت شما خوب آزمایش شده درحالی که شما هنوز در مراحل انجام اون قرار دارین، باشن.

مرحله ۳: دعوت واسه اقدام (ITA)

۷۰۰ نفر خوش شانسی که ITA رو دریافت می کنن، ۶۰ روز فرصت دارن که به شکل رسمی واسه ویزا ی شون اقدام کنن. اگه شما از دو دعوت بی خیال شید یا اونا رو ندیده بگیرین EOI شما از سیستم خارج می شه.

شما بایددر مراحل ویزا گرفتن واسه چیزایی که در EOI ادعا کردین مستنداتی ارائه بدین و درصورتی که اطلاعات اشتباه داده باشین این احتمال هست که با وجود کسب کمه کم امتیاز موردنیاز با خواسته شما واسه ویزا مخالفت شه. از اونجا که باید مدارکی در جهت اثبات EOI ارائه بدین، بهتره که پیش از پر کردن EOI مدارک تون رو جمع آوری کنین. همه مدارک موردنیاز در سایت broder.on.au فهرست شدن.

هزینه اقدام واسه ویزای جداگونه مهارت از ۱۹۹۵ پوند شروع می شه.

حقوق ویزا

ویزای جداگونه مهارت این حق رو به شما می ده که واسه ۵ سال در استرالیا زندگی و کار کنین. هر زمان که دوست داشته باشین می تونین بیایید و برید اما واسه اینکه ویزای تون رو ۵ سال دیگر تمدید کنین باید دست کم ۲ سال از این ۵ سال رو در استرالیا گذرانده باشین. اگه به طور همیشگی ۴ سال از این ۵ سال رو در استرالیا گذرانده باشین، می تونین واسه کسب شهروندی استرالیا اقدام کنین.

ویزای نامزدشده

نامزدی کارفرما

طرح نامزدی کارفرماها (ENS) به شرکتای استرالیایی که نمی تونن استعدادای موردنیاز شون رو از بین افراد محلی پیدا کنن اجازه می ده که از نیروهای خارج از کشور استخدام کنن. مهارت دلخواه اونا باید در فهرست ENS وجود داشته باشه، قراردادی که می بندند باید واسه ۳ سال منعقد شه، کار به شکل تموم وقت باشه و کمه کم دستمزد واسه اون پرداخت شه.

جدا از اینکه همه قوانین، خواهندگان باید کم تر از ۴۵ سال سن و دست کم سه سال در شغلی که واسه اون اقدام کردن تجربه داشته باشن و انگلیسی رو خوب صحبت کنن. البته این سه قانون در شرایط استثنایی قابل نقض هستن.

ویزای حمایت شده

شما می تونین واسه حمایت در هر کدوم از ایالتا از راه سایت شون اقدام کنین.

حمایت شده به وسیله خونواده

خونواده

واسه اخذ این ویزا لازمه که به وسیله یکی از اعضای خونواده خود که در یکی از مناطق مشخص استرالیا زندگی می کنه، ثبت نام شید. این ویزا به مدت ۴ سال اعتبار داره و لازمه که دست کم ۲ سال در اون ایالت یا منطقه زندگی کنین.

واسه این ویزا شما باید آزمایش مهارت رو کامل کنین و روند عادی EOI رو طی کنین. لازمه دیگر مراحل اداری مربوط به ویزای حمایت شده به وسیله خونواده رو انجام بدین. در این صورت اگه ITA تون رو دریافت کردین می تونین واسه اخذ ویزا اقدام کنین.

حمایت شده به وسیله ایالت

ایالتای متفاوت کمبود مهارتای متفاوتی دارن که باید واسه اونا نیروی متخصص جذب کنن. این مهارت ها می تونن شامل معلمای پیش دبستانیِ مسلط به زبون ویتنامی در مناطقی که مهاجران شرق آسیا زیاد هستن باشه، یا سه جراح داخلی یا مهندس دریانوردی در تاسمانی.

کسائی که این ویزا رو گرفتن باید دست کم ۲ سال در ایالت اقامت داشته باشن، محل زندگی شون رو به مقامات آگاهی دهند و رضایت دهند که در اندازه گیریا مشارکت داشته باشن.

شما می تونین شغلای موردنیاز هر ایالت رو در سایت رسمی اونا مشاهده کنین.

طرح مهاجرت مهارتی منطقه ای (RSMS)

ویزای ویژه ای هست که مخصوص افرادیه که تمایل دارن در مناطق محلی مشخص یا مناطقی که رشد جمعیت کمی در استرالیا دارن کار کنن. این افراد باید به وسیله کارفرمایی که نمیتونه نیروی موردنیازش رو از بین افراد محلی پیدا کنه، حمایت شن. اگه می خواید واسه این ویزا اقدام کنین، اول EOI خود رو بسازین و لازمه که دست کم ۶۰ امتیاز جمع کنین.

بعد یک نهاد رسمی که کار تایید رو بر عهده داره با کارفرمایی که حمایت تون می کنه مشورت نشون میده تا مطمئن شه جایگاهی که واسه فرد در نظر گرفته شده واقعی و تموم وقته و دست کم به مدرک دیپلم نیاز داره. پس از این شما می تونین واسه ویزا اقدام کنین.

ویزاهای دیگر

ویزای بازنشستگی

درحال حاضر تنها گزینه واسه ویزای بازنشستگی از راه سرمایه گذاریه که ویزای بازنشسته ی سرمایه گذاری نامیده می شه. چیزای مهم راحت واسه این ویزا اینه که سن شما بالای ۵۵ سال باشه، هیچ فردی غیر از شریک زندگی تون نباید همراه شما باشه، پول کافی واسه زندگی و استفاده از یک بیمه سلامت مناسب داشته باشین و بتونین سرمایه گذاری زیادی در اقتصاد استرالیا انجام بدین. ارقام لازم واسه سرمایه گذاری عبارتند از:

دارایی: شما با شریک زندگی تون باید دست کم ۷۵۰ هزار دلار استرالیا دارایی داشته باشین که آماده ی انتقال به استرالیا باشه (این عدد در بعضی از ایالتا ۵۰۰ هزاره). اولین بار که واسه این ویزا اقدام می کنین تنها کافیه این مورد رو نشون بدین.

درآمد: شما و شریک زندگی تون باید روی هم ۶۵۰۰۰ دلار استرالیا درآمد داشته باشین. اگه واسه این ویزا دوباره اپلای می کنین لازمه که این مورد رو دوباره اثبات کنین.

سرمایه گذاری: شما باید جدا از اینکه داشتن داراییای مورد نیاز، دست کم ۷۵۰ هزار دلار استرالیا سرمایه گذاری کنین. این پول باید در زمان اقامت تون سرمایه گذاری شه اما در خواستهای بعدی به ۵۰۰ هزار دلار کاهش پیدا می کنه.

«مناطق محلی در استرالیا» و «مناطقی که رشد جمعیت کلان شهرهای اونا کمه» مناطق مشخصی هستن که چیزای مهم ورود به اونا پایین تر هستش. خیلی از این مناطق در فاصله کمی از مراکز شهری قرار دارن و حتما در مناطق دورافتاده واقع نشده ان.

ویزای نوآوری در کسب وکار و سرمایه گذاری

مرحله اول مثل دیگر شکلای مختلف ویزا ثبت EOIه. از این مرحله به بعد مسیرهای زیادی وجود دارن که می تونین واسه ویزا یکی از اونا رو انتخاب کنین. راه نوآوری در کسب وکار واسه افرادیه که کسب وکاری جدید در استرالیا راه اندازی می کنن یا می خوان یک کسب وکار موفق رو به استرالیا گسترش دهند. واسه این کار یک ایالت یا منطقه باید شما رو نامزد کنه.

اگه بخواهید از راه سرمایه گذاری اقدام کنین، باید نامزد شید و ۱٫۵ میلیون دلار استرالیا سرمایه گذاری کنین. اگه بخواهید سرمایه گذار برتر باشین باید ۵ میلیون دلار و واسه سرمایه گذاری ویژه باید ۱۵ میلیون دلار استرالیا سرمایه گذرای کنین.

واسه هر یک از این راه ها شرایط متفاوتی هست. مثلا واسه نوآوری در کسب وکار و راه سرمایه گذاری لازمه که سن شما کم تر از ۵۵ سال باشه و بیشتر از ۶۵ امتیاز کسب کنین. درمورد اینکه سرمایه گذاری مناسب چیه قوانین مختلفی هست، مثلا نمی تونین همه پول تون رو در املاک سرمایه گذاری کنین.

ویزای استعداد کسب وکار

این ویزا مخصوص افرادیه که سابقه اونا نشون می ده که توانایی خوبی در راه اندازی کسب و کارای موفق دارن و از طرف ایالت یا منطقه دعوت می شن تا همین کار رو در استرالیا هم بکنن. اینجا دو راه متفاوت هست.

راه تاریخچه کسب وکار برتر، مخصوص صاحبان کسب وکارهاییه که جدا از اینکه معیارهای دیگر باید کم تر از ۵۵ سال سن داشته باشن و دارایی اونا دست کم ۱٫۵ میلیون دلار استرالیا باشه.

واسه راه کارآفرین سرمایه پرخطر، خواسته کننده باید دست کم ۱ میلیون دلار سرمایه پرخطر در استرالیا سرمایه گذاری کنه.

ویزای استعداد برجسته

این ویزا واسه افرادیه که افتخار و استعداد رو به استرالیا میارن. این ویزا شاید واسه افرادی که در موردای ورزشی، هنری، حرفهای آکادمیک و علمی و میدونای بین المللی موفقیت زیادی داشتن، مناسبه. لازمه که در بخش ی کاری تون هم فرد برجسته ای باشین و مشکلی واسه کار کردن و نامزد شدن واسه جوایز جدید وجود نداشته باشه.

کجا باید کار و زندگی کرد؟

ایالت: استرالیای غربی

جمعیت: ۲٫۶ میلیون

شهرای اصلی: پرت (۲ میلیون)، مندورا، راکینگ هام، بن بری (همه بین ۵۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰۰)

این ایالت چیجوریه؟ استرالیای غربی یک ایالت بزرگه، اما بیشتر جمعیت اون در شهر پرت یا نزدیک اون زندگی می کنن. این ایالت به خاطر معدن کاوی و درآورده سنگ آهن خیلی پولدار شده بود، اما افت جهانی قیمت جنسا باعث شده که رشد اقتصادی اون با فراز و فرود همراه باشه و میزان بیکاری در اون افزایش پیدا کنه.

نزدیکیا ی شهر پرت تپه های صاف و جنگلای انبوه و زندگی وحشی غنی شامل کانگروی قرمز و تمساح داره. این شهر یکی از بهترین نقاط دنیا واسه زندگی دریاییه. این ایالت بیشتر از همه ایالتای دیگر تحت تأثیر بریتانیاست، طوری که ۲۸ درصد جمعیت اون در انگلستان، ۲۵ درصد در استرالیا و ۱۲ درصد در اسکاتلند و ایرلند متولد شدن.

سایت ایالت: wa.gov.au

شغلای نامزد شده: مواردی ذکرشده در SOL ی خلبانا و آموزش دهندها، همه شکلای مختلف مهندسی معدن، آمبولانس و آتیش نشون، کشاورز، سرآشپز و مدیر رستوران (به غیر از فست فود!).

بازار املاک: هم زمان با افت قیمت جنسا در سال ۲۰۱۵، بازار املاک هم افت کرد و به طور متوسط ماهی ۲۰۰۰ دلارِ استرالیا سقوط داشته. به گزارش مؤسسه ی معاملات املاک استرالیای غربی، قیمت متوسط املاک در پِرت ۵۲۲ هزار دلار و در خود منطقه ۳۷۰ هزار دلار استرالیا بوده.

منطقه: منطقه شمالی

جمعیت: ۲۴۳۰۰۰

شهر اصلی: داروین (۱۳۶۰۰۰)

این منطقه چیجوریه؟ با توجه به اینکه این شهر در سال ۱۹۷۴ پس یک طوفان شدید بازسازی شده، شهری مدرن به حساب میاد که حدود نصف جمعیت اون بریتانیایی و ایرلندی هستن. گرچه داروین شهری با رشد سریعه اما هیچ یک از مشکلات شهرهای بزرگ رو در این شهر احساس نخواهید کرد.

اینجا هوای آزاد خیلی خوبه و با وجود سواحلی فوق العاده با آب وهوای استوایی، تنها دو فصل خشک و مرطوب داره. با توجه به اینکه قراره منطقه شمالی در سال ۲۰۱۸ به یک ایالت کامل تبدیل شه، اینجا مکانی با ظرفیت فوق العاده که به خون تازه نیاز داره.

سایت ایالت: nt.gov.au

شغلای نامزد شده در منطقه شمالی: کل منطقه شمالی یک بخش محلی در نظر گرفته می شه و درنتیجه شغلای بیشتری واسه این منطقه در نظر گرفته شده و مشکلات ورود بهش هم مثلا واسه سرمایه گذارها کم تره. شغلای نامزد شده در این منطقه خیلی بیشتر هستن و تجارت توریست در این منطقه رو شامل می شن، مثلا مدیریت هتل، مهمون داری، آشپزی، کلید سازی، خیاطی و کارگران جوون.

بازار املاک: در اثر افت صنعت معدن در سال ۲۰۱۵ و کاهش نیاز به کارگر، قیمتا حدود ۳ درصد کاهش پیدا کردن و قیمت آپارتمانا که در استرالیا با نام واحد شناخته می شن، برخلاف کمبودی که وجود داشت افت کرد.

نایت کلیف که در نزدیکیا ی شهر داروین قرار داره، معمولا به خاطر سبک زندگی آسون اش شناخته می شه که با سواحل فوق العاده و میزان بالای خرید همراهه. قیمت متوسط خونه اینجا ۷۹۰ هزار و آپارتمان ۳۵۶ هزار دلار استرالیاه.

ایالت: کوئینزلند

جمعیت: ۴٫۷۵ میلیون

شهرهای اصلی: بریزبن (۲.۳ میلیون) گلد کوست، سان شاین کوست، تاونزویل، کنز و توومبا

این ایالت چیجوریه؟ این ایالت به خاطر دیوارهای مرجانی بزرگ و سواحل گلد و سان شاین خیلی معروفه، اما بخشای دیگر کوئینزلند هم خیلی قشنگ هستن. در شمال جنگلای بارانی و در جنوب تپه های صاف پر از تاکستان هست. طبق محاسبه سرانه جمعیت در سال ۱۵-۲۰۱۴، اقتصاد کوئینزلند کوچیک شد، اما این افت کوچیکی در بخشی از استرالیا بود و با سودی که از منطقه آسیایی اقیانوس آروم به دست اومد، خوب جبران شد.

سایت ایالت: qld.gov.au

شغلای نامزدشده: شغلای مهارتی موردنیاز در کوئینزلند بیشتر در بخش ی کشاورزی هستن (پرورش بز و آهوی کوهی، پرورش زنبور عسل) و در اندازه کوچیک تری ساختن قایق، ساختن قایق بادبانی و آموزش دهنده ی رانندگی رو هم شامل می شن.

بازار املاک: قیمت متوسط در ایالت واسه خونه، ۴۵۰ هزار و واسه آپارتمان ۳۷۰ هزار دلار استرالیاه. قیمت املاک در بریزبن در نیمه ی دوم سال ۲۰۱۵ رشد کرد و این اتفاق تنها در ۳ ایالت استرالیا رخ داره. کلا رشد هرساله ی قیمتا ۴٫۶ بوده، به ویژه در خونه های جدا از هم.

متوسط قیمت املاک در بریزبن حدود ۵۰۰ هزار دلار استرالیاست. گلد کوست در سال ۲۰۱۶ به یک منطقه درحال رشد تبدیل شد، گرچه قیمت آپارتمان ۳۶۸ هزار دلاره و از قیمت متوسط کم تره، اما قیمت خونه خیلی بیشتر از متوسط و برابر با ۵۳۰ هزار دلاره. بلندترین ساختمان استرالیا که ۷۸ طبقه داره در گلد کوست قرار داره.

ایالت: نیو ساوت ولز

جمعیت: ۷٫۵ میلیون

شهرهای اصلی: سیدنی (۴.۸ میلیون) نیوکاسل، گاسفرود، ولونگونگ

این ایالت چیجوریه؟ این ایالت هم ساحل داره و هم پیست اسکی همراه با کوهای آبی و آبشار فیتزوری. این ایالت یک منطقه حاره ای و یک منطقه جنوبی معتدل تر داره که لوکیشن فیلمبرداری فیلما و سریالای مختلفی بودن. بخش شرقی این ایالت شامل تاکستانا و فلاتای همواریه که در اونا گوسفند و گاو پرورش داده می شه. درآمدهای اصلی این ایالت از صنایع گردشگری، زغال سنگ و کشاورزی به دست میاد، البته در سیدنی IT و خدمات پولی به طور در حال افزایشی در اقتصاد و موفقیت این شهر مشارکت می کنن.

سایت ایالت: www.nsw.gov.au

شغلای نامزدشده: شغلایی که در این ایالت اولویت دارن عبارتند از تموم شکلای مختلف مکانیک خودرو و مهندسی، ی پزشکی و شغلای مربوط به مهمانداری و معلمای پیش دبستانی.

بازار املاک: سیدنی گران ترین قسمت در استرالیاست. در دارلینگ پوینت قیمت متوسط خونه ۵٫۶ میلیون دلار استرالیاست و خونه های زیادی وجود دارن که قیمت اونا ۳ میلیون دلار بالاتر از میزان متوسطه. مناطق خیلی در نزدیکیا ی شهر وجود دارن که قیمت اونا به مراتب کم تره و خیلی آسون می تونین از این مناطق با بلیتای تخفیف دار به مرکز شهر سفر کنین. این مناطق عبارتند از کانتربری و پاراماتا که قیمت متوسط خونه در اونا ۷۰۰ هزار و ۹۵۰ هزار دلاره، یا ایست لیکس که قیمت متوسط آپارتمان در اون ۴۸۵ هزار دلاره. به نظر می رسین که در سال ۲۰۱۶ بازار در سیدنی کمی سرد شده اما بازم قیمتا با رشد دست کم ۴ درصد همراه هستن.

ولونگونگ که در جنوب و گاسفورد که در شمال سیدنی قرار دارن، به مراتب ارزون تر هستن و متوسط قیمت خونه در اونا ۵۷۰ هزار و ۳۷۵ هزار دلار و قیمت آپارتمان در گاسفورد ۱۰۰ هزار دلار بیشتر از شهر ساحلی ولونگونگه.

ایالت: ویکتوریا

جمعیت: ۵٫۸ میلیون

شهرهای مهم: ملبورن (۴٫۴ میلیون)، گیلانگ، بَلِرَت، بندیگو

این ایالت چیجوریه؟ دلایل زیادی واسه اینکه شهر ملبورن واسه ۵ سال پشت سر هم به عنوان بهترین شهر دنیا واسه زندگی انتخاب شده و از ۱۰۰ امتیاز ۹۷٫۵ رو کسب کرده، هست. این شهر واسه زندگی عالیه. اخیرا مردم واسه کار به منطقه تجاری مرکزی می رن و فرهنگ مردم حالتی به مناطق نزدیکیا ی شهر داده که باعث معروفیت ملبورن شده. قسمتای روستایی ویکتوریا به خاطر روستاهای صمیمی و جذابش معروفه، مثلا دره وارا و رشته کوهای داندنونگ مناطق فوق العاده ای هستن.

سایت ایالت: vic.gov.au

شغلای نامزدشده: ایالت ویکتوریا به مشاغل پزشکی کمی نیاز داره، اما در بخشا آموزش، به ویژه واسه معلمای زبونای خارجی (اروپایی و آسیایی) وکشاورزی و ساختمان سازی، به افراد زیادی نیاز داره. مهمون داری و IT هم دو مهارت دیگریه که خیلی موردنیاز هستن.

بازار املاک: گرچه طبق بعضی اندازه گیریا قیمتا افت داشتن، اما کارشناسان محلی پیش بینی می کنن که قیمتای ملبورن رشد کنه و رشد ارزش خونه که در ۱۰ پارسال دو برابر شده، ادامه داشته باشه. درحال حاضر قیمت متوسط خونه در ملبورن ۱.۲۵ میلیون دلاره، اما در نزدیکیا ی بیرونی شهر قیمتا از نصف اینم کم تره و قیمت آپارتمان هم از این میزان ارزن تره. قیمتا در مناطق محلی ایالت ویکتوریا به مراتب کم تر هستن، طوری که قیمت متوسط خونه ۳۷۷ هزار و آپارتمان ۲۶۰ هزار دلاره.

ایالت: استرالیای جنوبی

جمعیت: ۱٫۷ میلیون

شهرهای اصلی: ادلاید (۱.۳ میلیون).

این ایالت چیجوریه؟ آب و هوای این ایالت مدیترانه ایه و ادلاید به عنوان مرکز هنری استرالیا شناخته می شه. یک خط ساحلی طولانی در این منطقه هست که جذابیتای اونو دوبرابر کرده. به ازای هر نفر کافها و رستورانای زیادی در این شهر هست که از زمینای حاصلخیزی که در دور دره باروسا هست تغذیه می کنن.

سایت ایالت: sa.gov.au

شغلای نامزدشده: نکته قابل توجه درباره استرالیای جنوبی فهرست وسیع شغلای موردنیاز در بخشای مدیریت فروش و بازاریابی، منابع انسانی، کترینگ، بانکا و دیگر صنایعه. دیگر مهارتایی که کمبودشان در این منطقه احساس می شه عبارتند از نجاری، جواهرسازی، IT و درست کردن نوشیدنی.

بازار املاک: قیمت املاک در ادلاید در سال ۲۰۱۵ بیشتر از هر شهر دیگری در استرالیا رشد کرد و قیمت متوسط اون در ماه نوامبر ۴۲۰ هزار دلار بود. ادلاید شهری فشردهه که میشه بی خودرو در اون رفت وآمد کرد و در نزدیکیا ی اون مناطقی مثل مدیندیه و واکروایل وجود دارن که گران هستن، اما خیلی آسون میشه از اونجا به مرکز شهر اومد. قیمت متوسط خونه در واکروایل ۹۹۵ هزار دلار و قیمت متوسط آپارتمان ۳۷۵ دلاره. قیمتا در منطقه ساحلی گلنلگ در همین حد هستن اما در مناطقی مثل برنساید که مناسب خونوادها هستن، چیزی در حدود ۲۵ درصد ارزون تره. شما باید در مناطق محلی استرالیای جنوبی چیزی در حدود ۲۵۰ هزار دلار واسه خرید خونه پرداخت کنین.

ایالت: تاسمانیا

جمعیت: ۵۱۵ هزار

شهرهای اصلی: هوبارت (۲۱۷ هزار)، لانسستون (۷۰۰۰۰)

این ایالت چیجوریه؟ تاسمانیا ۱۸ پارک ملی داره که یک سوم مساحت اونو شامل می شه. لانسستون که در شمال این ایالت قرار داره پر از ییلاق هاییه که شباهت زیادی به ییلاقای انگلستان دارن. درواقع این جزیره آب وهوایی خیلی مثل به انگلستان داره، اما زمستونای اون گرم تره. در بخش جنوبی، جنگلای انبوه و کوهای بلندی هست که ارتفاع اونا به ۱۶۱۷ متر می رسه و می تونین روی اونا اسکی کنین. موج سواری و ورزشای آبی هم در تاسمانیا عادی هستن.

سایت ایالت: tas.gov.au

شغلای نامزدشده: تاسمانیا در همه شغلای فهرست SOL به دنبال مهاجران احتمالی می شه، جدا از اینکه این کارایی مثل قصابی، آشپزی، آرایشگری، کف سازی و بنایی هم خیلی موردنیازه.

بازار املاک: در سال ۲۰۱۵ بازار املاک در تاسمانیا افتی رو که در سال ۲۰۱۰ تجربه کرده بود، جبران نمود. گزارشای محلی در آخرای سال ۲۰۱۵ نشون میدن که کمبود خونه در این ایالت و جمله سرمایه گذاران به این منطقه که قیمتای تقریبا پایینی داشت، باعث شد که قیمتا بالا برن. اگه قصد خرید دارین قیمت متوسط در هوبارت ۵۲۷ هزار دلاره که این میزان در منطقه سیدنی بِی به ۶۷۰ هزار دلار می رسه. موناه ارزون ترین بخش شهره که قیمت متوسط خونه در اون ۳۰۵ هزار دلار و متوسط قیمت خونه در لانسستون ۳۲۵ هزار دلاره.

راهنمای خرید در استرالیا

شما به عنوان یک خارجی حق خرید املاک رو در استرالیا ندارین. مگه اینکه با یک فرد استرالیایی ازدواج کرده باشین یا ویزای اقامت دائم خود رو دریافت کرده باشین. شما باید در هیئت بررسی سرمایه گذاری خارجی (FIRB) ثبت نام کنین، ۶ هفته طول می کشه تا خواسته شما تأیید شه.

ازدواج

پیش از اینکه هرکدام از املاک تون رو بخرین باید واسه اون ثبت نام کنین و کمه کم ۵۰۰۰ دلار واسه ثبت اون هزینه کنین. در این صورت همه قراردادایی که می بندید به شرط تأیید FIRB هستن.

کارگزارهای املاک از طرف دولت مجوز دریافت می کنن و جلوی کلاه ورداری رو می گیرن. قیمتا طبق قیمت فروش مشخص می شن و شما می تونین واسه این کارا وکیل استخدام کنین.

مراحل خرید

پروسها در ایالتای متفاوت کمی فرق دارن اما بیشتر ایالتا سایتای رسمی دارن که این فرآیندها رو توضیح دادن.

مثلا، خرید خونه در نیو ساوت ولز با پیشنهاد واسه خرید و پرداخت ۰٫۲۵ درصد به عنوان بیان علاقه شروع می شه. اما این کار هیچ چیزی رو تضمین نمی کنه و تا زمانی که قرارداد بسته نشه شما می تونین بیخیال شین و پول تون رو پس بگیرین. قرارداد فروش، پیش از اینکه خونه فروخته شه آماده می شه و پس از عقد قرارداد ۵ روز فرصت دارین تا ۱۰ درصد بیعانه رو پرداخت کنین.

درطول مراحل جستجو شما می تونین واسه گرفتن تأیید FIRB اقدام کنین. تکمیل این مراحل چیزی در حدود ۶ هفته طول می کشه که شامل پرداخت پایانی پول و مالیات و دریافت کلیدها می شه. هزینه های متوسط خرید چیزی در حدود ۶ یا ۷ درصد ارزش ملکه.

خیلی از اموال در استرالیا به شکل مزایده فروخته می شن و عقد قرارداد و پرداخت ۱۰ درصد بیعانه در مزایده انجام می شن.

مطالب مرتبط