مهارتای زندگی زناشویی؛ ۱۰ مهارتی که هر زن و شوهری باید بدونه 

 

ازدواج پیوندیه که انتظار میره روزبه روز محکم تر شه و تا ابد جدا نشدنی بمونه. این در حالیه که پیوند خیلی از زن و شوهرا در اثر مشکلات زندگی سست می شه و در موارد زیاد به جدایی میرسه. ، نافرجامی بیشتر زندگیای مشترک به دلیل نبود تسلط دو طرف بر مهارتای زندگی زناشوییه و از بی توجهی جلو نیازای مهارتی ازدواج موفق ناشی می شه.

ازدواج

ازدواج

بله، ازدواج اقدامی جدیه که آمادگی و مهارتای خاص خودشو می خواد. زمان آشنایی پیش از ازدواج فرصت مناسبیه تا این مهارت ها رو که لازمه ی ازدواج موفق شمرده می شن، تمرین کنین و آمادگی خود رو واسه حضور در زندگی مشترک بالا ببرین. این زمان به هر حال با زندگی در زیر یک سقف فرقایی داره، اما همونجوریکه گفته شد فرصت قابل تأملی واسه پرورش مهارتای زندگی زناشوییه.

مهارت اول: حل مشکلات

مهارت حل مشکلات به یه جور مهم ترین مهارت این فهرسته، چون اگه بر این مهارت خاص مسلط نباشید، شرایط به اندازه ای پریشون می شه که دیگر اهمیتی نداره تا چه حد در بقیه مهارت ها توانا هستین. مهارت حل مشکلات یعنی اینکه اگه در موضوعی با همسرتون اختلاف نظر داشتین، بتونین به صلح برسین. یعنی، باید یاد بگیرین که موقعیت رو و ببینین که لازمه روی موضع خود اصرار کنین یا عاقلانه تره که از موضع خود کوتاه بیایید. به باور ی دیکسون، نبود تسلط کافی بر این مهارت موجب سختی زندگی مشترک به ویژه در دو سال اول ازدواج می شه، چراکه دو طرف در سالای اول سعی دارن تا با راه و روش همدیگه در حل مشکلات آشنا شن و به روشی با راه و روش طرف مقابل کنار بیان. ، در همین دو سال اول ازدواجه که متوجه میشید در زندگی مشترک نمی تونین همیشه حرف خودتون رو به کُرسی بنشانید!

مهارت دوم: مقدم دانستن همسر

دیکسون باور داره اول خدا و بعد همسر؛ اون همسر رو بر فرزندان، شغل، والدین، آشنایان و هر چیز یا هرکی دیگری مقدم می دونه:

  • اول: خدا؛
  • دوم: همسر؛
  • سوم: فرزندان.

دیکسون ادعا می کنه همسرش رو که همه کسِ اوست، تحت هیچ شرایطی به جایگاهای بعدی سقوط نمی ده و حتی در زمانی که همسرش دچار گرفتاری یا بحران خاصی می شه و یعنی حال و روز خوشی نداره، هم اونقدر اولویت زندگی دیکسون باقی می مونه، چون خودش هم توقع داره که همیشه اولین اولویت همسرش در بین مشغلهای زندگی باشه.

مهارت سوم: رشد و پیشرفت فردی

فقط در اندیشه رابطه زناشویی امروز خود نباشید، بلکه باید به راهکارهای دووم و بهبود این رابطه در سالای آینده هم فکر کنین. مثلا از خودتون بپرسید:

  • چی کار می تونم بکنم که همسر ایده آل تری باشم؟
  • چی کار می تونم بکنم که پنج سال دیگه هم به چشم همسرم جذاب به نظر برسم؟
  • بهتر نیس تحصیلاتم رو ادامه بدم؟
  • بهتر نیس یه کسب و کاری راه بندازم که ثروث خودم باشه؟
  • چجوری می تونم به همسرم نشون بدم که توی سختیا پشتش هستم؟

دیکسون پیشنهاد می کنه که در زندگی نسبت به تغذیه سالم، سلامتی و طول عمر، آینده نگری اقتصادی، پس انداز و پیشرفت شغلی بی اهمیت نباشید تا بتونین آینده دلپذیرتری رو واسه خودتون و همسرتون رقم بزنین. خلاصه اینکه همه سعی تون رو به کار بگیرین تا واسه شریک زندگی خود همسر شایسته تری باشین.

مهارت چهارم: بخشش

در روابطی که هنوز رسمی نشده ان یا گذرا هستن، شاید اگه خطایی از طرف مقابل سر بزنه، تصمیم بگیرین که اشتباهش رو نبخشید و قطع رابطه کنین. اما وقتی پیمان ازدواج می بندید، لازمه که توانایی بخشش رو در خود تقویت کنین و بتونین خیلی زود ببخشین. اگه همسرتون خطایی انجام دهنده شد و عذرخواهی کرد، به خودتون گوشزد کنین که هیچکی کامل نیس و شک نداشته باشین خودتون هم مشکلایی دارین و بعضی وقتا انجام دهنده خطا میشید. درصورتی که در این مهارت لازم ضعیف هستین، حتما از یک شخص آگاه و متخصص راهنمایی و مشاوره بگیرین. هنگامی که از توانایی بخشش ضعیف میشید، درست همون لحظه که ادامه ازدواج تون به بن بست می خوره. یادتون باشه که خیلی اوقات دووم یک رابطه بی بخشش ممکن نیس. دیکسون به کسائی که هیچ سررشته ای از این مهارت ندارن یا به هر علتی قادر به بخشش نیستن، یادآور می شه که مجرد بمونن!

مهارت پنجم: خلاقیت

خلاقیت-خلاقانه

یه مدت پس از ازدواج شاید احساس کنین که زندگی تون یکنواخت شده. دیکسون پیشنهاد می کنه واسه اینکه از یکنواختی و تکرار مکررات دربیایید، زندگی مشترک خود رو با چاشنی خلاقیت مزه دار کنین. مثلا بعضی وقتا همسرتون رو حتی شده فقط واسه چند دقیقه به انجام بازیای اصلاح کننده مثلا جِنگا یا هر بازی دیگری که وسایلش رو در اختیار دارین، دعوت کنین و از هیجان بازی انرژی بگیرین. یا مثلا بعضی روزها به پیک خوب، پیاده روی، دوچرخه سواری یا سینما برید و در کل از کنار هم بودن لذت ببرین.

مهارت ششم: تمرکز روی خصوصیات مثبت

سعی کنین روی نقاط قوت همسر خود تمرکز کنین نه اینکه فقط و فقط رفتارهای آزاردهنده اش رو ببینین. شاید از بعضی خصوصیات همسرتون ناراضی باشین، اما شک نداشته باشین خصوصیات خوشایندی هم در اون سراغ دارین که عاشقش شدید. به باور ی دیکسون، شاید کفه ی خصوصیات مثبت همسرتون از کفه ی خصوصیات منفی اون سنگین تره، که اگه جز این بود رابطه تون به ازدواج ختم نمی شد. پس تا حد امکان روی خصوصیات دل پسندی که دو نفرتان رو به هم رساندند، تمرکز کنین و خوبیای همسرتون رو به خاطر کفه ی دیگر ترازو ندیده نگیرید.

مهارت هفتم: باور قلبی به خوب بختی

باید عمیقا باور داشته باشین که ازدواج تون پایدار خواهد موند و هیچوقت قرار نیس به گزینه طلاق فکر کنین. باید بتونین اطمینان خاطر داشته باشین که همسرتون هم به اندازه شما عاشقه. دیکسون توضیح می ده که شاید بعضی وقتا عشق همسرتون رو به روشنی احساس نکنین، اما باید بدونین که عاشق تونه و بتونین عشقش رو باور کنین. هر دوی شما باید بی ذره ای دودلی اطمینان خاطر داشته باشین که دیگری از عمل به هیچ کدوم از وعدهای خود شونِه خالی نمی کنه. با این اطمینان دوطرفه می تونین خاطرجمع باشین که زندگی تون با هر تنشی رو به نابودی نخواد رفت. این طرز فکر به همسرتون هم منتقل می شه و قبل اینکه فهمیده باشین، رابطه تون دوباره روی غلتک میفته.

مهارت هشتم: ظرفیت شناخت دوباره

شاید یک زمانی تصور کنین که همسرتون رو عالی می شناسین، اما اینکه فقط یک بار همسرتون رو خوب بشناسین کافی نیس، چراکه ما آدما در طول زندگی تغییر می کنیم و کم کم پخته تر میشیم و به شناخت دوباره همدیگه نیاز داریم. مثلا ممکنه به خودتون بیایید و ببینین همسرتون در ۴۰ سالگی با ۲۸ سالگی اش فرق داره، اما این فرقا توجیه مناسبی واسه طلاق نیستن. در طول زندگی مشترک لازمه که همسرتون رو دوباره بشناسین و دوباره در مورد بعضی خصوصیاتش که با گذشت چند سال تغییر کردن، شناخت پیدا کنین. پس تا زمانی که مایل به بازشناسی همسر آینده تون نباشید، یعنی اینکه از صلاحیت ازدواج بهره مند نیستین!

مهارت نهم: رفتار متأهلی

دیکسون اخطار می ده که بعد از ازدواج نباید طوری رفتار کنین که هم اونقدر مثل مجردها به نظر برسین، بلکه باید با کردارتان سعی کنین که به چشم همه دنیا یک فرد متأهل خوشبخت دیده شید، البته خوشبخت واقعی و نه با خودنمایی! یادتون باشه فرد متأهلی که مثل مجردها رفتار کنه، دیر یا زود با نتایج دردسرسازی در زندگی زناشویی خود روبرو میشه. زندگی متأهلی این نیس که مثل مجردها رفتار کنین و فقط هر وقت عشق تون کشید به اخلاق و کردار متأهلی روی بیارین!

مهارت دهم: جنگ مساوی

شاید بعضی روزها خودتون رو در وضعیتی پیدا کنین که انگار چاره ی دیگری جز جنگ ندارین، اما یادتون باشه که اگه حالت دفاعی به خود می گیرین حتما مساوی و هدفمند وارد بحث شید و بحث رو خیلی کِش ندین. اول مطمئن شید که واسه این حالت دفاعی دلیل موجهی وجود داشته باشه. فقط کافیه نقطه نظرات تون رو اعلام کنین و اگه همسرتون موافقت نکرد، حداقلش اینه که حرف تون رو شنیدهه و اگه به شما علاقه مند باشه، مطمئنا سعی می کنن به روشی رضایت تون رو جلب کنه. اگه ناعادلانه وارد بحث شید، طرف مقابل در جهت جلب رضایت تون هیچ قدمی برنخواهد داشت. این در حالیه که اگه قابل احترام عمل کنین، طرف مقابل قانع میشه که با همدیگه به صلح برسین. حتی اگه حق با شما باشه اما تحریک آمیز حمله کنین، شکی نیس که همسرتون به چیزی که باعث ناراحتی تون شده ادامه میده.

زندگی مشترکی که با تسلط بر این مهارت ها اداره شه، فواید زیادی داره. نشاط، احترام و اعتماد دوطرفه، زندگی باثبات، حمایت دوطرفه و عشق بی قید وشرط ازجمله ی مهمترینِ این فواید به حساب می رن. پس فرصت رو از دست ندین و هرچه زودتر پیش از ازدواج، مهارتایی رو که مرور کردیم تمرین کنین. البته اگه متأهل هستین و تا به حال از اهمیت مهارتای زندگی زناشویی آگاه نبوده اید، بازم جای امیدواریه که می تونین با یادگیری و تمرین این مهارت ها بین زندگی مشترک از گسستن پیمان ازدواج تون جلوگیری کنین.

منبع : essence.com

 


مطالب مرتبط