مهارتای گفتگو؛ مهارت ها و نکاتی که ورق رو بر می گردونه 

 

شما هر روزه بر سر خیلی از مسائل گفتگو می کنین؛ از مسائل کوچیکی مثل اینکه کی زبالها رو به بیرون ببره تا مسائل بزرگی مثل حقوق مورد نظرتون در شغل جدیدی که قبول می کنین. بخش مهمی از موفقیت شما در زندگی، به توانایی گفتگو تون باز می شه. با ما همراه باشین تا ببینین چه نکاتی رو باید در گفت و گوا رعایت کنین و چه تمریناتی می تونه مهارتای گفتگو رو در شما بهبود بخشد.

 

مقالات زیادی هستن که به شما تکنیکای گفتگو رو یاد می گیرن. این مقالات شامل اطلاعاتی در مورد نحوه ی مدیریت یک گفتگو یا باید و نبایدهای در بین یک مذاکرهه. مثلا در مورد نوع حالات شما در بین گفتگو میگن و اینکه باید با موارد بالاتر از هدف تون گفتگو رو شروع کنین. این راهنماییا با اینکه خیلی مفید هستن، اما بیشتر اونا فقط در یک زمینه خاص مهارتاتون رو بهبود میدن. اگه بخواهید در تموم زمینه ها گفتگو کننده بهتری باشین، باید چه کارایی انجام بدین؟

نکاتی که در گفت و گوا باید رعایت کنین

۱. گزینه های جانشین رو مورد توجه داشته باشین

توانایی تون واسه تغییر توافقی که از اون راضی نیستین، می تونه منبع قدرت تون باشه. گفتگو کنندگان خبره پیش از نشستن بر سر میز گفتگو زمان زیادی رو صرف بررسی گزینه های مناسب واسه جانشین می کنن.

۲. بر سر روند گفتگو هم گفتگو کنین

هیچوقت تصور نکنین که در مورد شرایط گفتگو مثل اینکه چه زمانی و در کجا گفتگو انجام شه، با طرف مقابل هم نظر هستین. بهتره شرایط گفتگو رو مشخص کنین تا بتونین هدفمند و با تمرکز بیشتری گفتگو کنین.

۳. با طرف مقابل رابطه برقرار کنین

شاید در بعضی وقتا رسیدن به نقطه مشترک واسه آشنایی بیشتر با طرف مقابل سخت باشه، ولی انجام این کار امتیازات خیلی داره. اگه در اول گفتگو، چند دقیقه رو صرف آشنایی بیشتر با طرف مقابل کنین، احتمال اینکه با طرف مقابل به توافق برسین، بیشتر هستش. حتی اگه کانال مذاکراتی شما پست الکترونیکیه، معرفی کوتاه در حد چند دقیقه به شکل تلفنی می تونه اثرات زیادی داشته باشه.

۴. فعالانه به طرف مقابل گوش بدین

خیلی از آدما موقع گفتگو بی اینکه به طرف مقابل گوش کنن، فقط می خوان حرف خود رو بزنن و مواضع خود رو بگن. به جای این کار، بهتره به طرف مقابل با دقت گوش بدین و با نقل قول از حرف هاش، بهش بفهمانید که به سخنانش توجه دارین. با دقت گوش دادن به طرف مقابل، نه فقط می تونه اطلاعات بیشتری رو به شما بده، بلکه این کار باعث می شه طرف مقابل هم با دقت بیشتری به حرف هاتون گوش بده.

۵. سئوالات خوبی بپرسید

با پرسیدن سئوالات مناسب در گفتگو موفقیت بهتری به دست بیارین. از پرسیدن سئوالاتی که جواب شون بله یا خیره و سئوالات جهت دار مثل: «شما فکر نمی کنین نظر من عالیه؟»، پرهیز کنین. به جای اینا بهتره سئوالات خنثی بپرسید تا از جوابای طرف مقابل اطلاعات به دست بیارین. مثلا بپرسید «در سه ماه گذشته با چه رقابتایی روبرو شدید؟»

۶. در جستجوی مبادلات هوشمندانه باشین

در خیلی از گفت و گوا، دو طرف تنها به یک عامل توجه می کنن و توجه زیادی به عوامل دیگر ندارن. در حالی که باید در گفت و گوا تموم عوامل رو در نظر گرفت. ممکنه بعضی موارد واسه شما اهمیت زیادی نداشته باشن، در حالی که واسه طرف مقابل خیلی با اهمیت باشن و بر عکس. با در نظر گرفتن تموم موارد می تونین مبادله ای مساوی داشته باشین که دو طرف به خواستهای خود برسن.

۷. از اثر لنگر انداختن غافل نشید

تحقیقات خیلی از پدیده ای به نام «اثر لنگر انداختن» حکایت دارن. این تحقیقات نشون دادن معمولا نتیجه پایانی توافق به عددی نزدیک تره که اول پیشنهاد می شه. پس بهتره از این پس، با دادن پیشنهاد اول قربونی «اثر لنگر انداختن» نشید. از اون سو اگه طرف مقابل پیشنهاد اول رو ارائه داد، می تونین با جدا سازی و بررسی شرایط و تغییر شرایط گفتگو از دام این اثر فرار کنین.

۸. اگه می تونین به طور با هم چندین پیشنهاد آماده کنین

بهتره به جای داشتن یک گزینه، چندین پیشنهاد آماده در آستین داشته باشین. اگه طرف مقابل گفتگو تون همه اونا رو رد کرد، از اون بپرسید که کدوم یک از پیشنهادات شما بهتر بوده و به چه دلیل. بعد روی اون پیشنهاد کار کنین و اگه می تونین در مورد اون کمی انعطاف به خرج بدین یا با طوفان فکری و ارائه یک پیشنهاد جدید و فوق العاده، یک معامله برد-برد بسازین. راه حل ارائه چندین پیشنهاد هم زمان می تونه احتمال شکست در گفت و گوا رو کاهش بده.

۹. می تونین یک توافق مشروط رو امتحان کنین

در خیلی از مواقع توافقات با شکست روبرو می شن. چون شرایط توافق با گذر زمان دستخوش تغییرات می شه. در این مواقع یک توافق مشروط می تونه راه گشا باشه. این توافق می تونه با تغییر احتمالی شرایط تغییر کنه. مثلا پیمان کار نوسازی خونه تون مدعی می شه که می تونه ظرف مدت سه ماه خونه تون رو به شما تحویل بده. اگه این زمان بیشتر طول کشید می تونین بندی رو واسه جریمه اون در توافق دید کنین و اگه زودتر از موعد کارش رو تموم کرد، بهش پاداش بدین. اگه ادعای اون واقعی باشه، نباید از پذیرش بندهای قرارداد بترسد.

۱۰. در مورد جزئیات اجرای توافق برنامه ریزی کنین

برنامه-ریزی

یک راه مناسب واسه اطمینان از روند اجرای توافقات بلندمدت، مشخص کردن نقاطی در قرارداده که به دلیل ی اون از اجرای مناسب توافق مطمئن شید. می تونین بندی رو در توافق دید کنین که در صورت نبود توانایی طرف مقابل به اجرای تعهداتش، بشه روی توافق بازنگری انجام داد یا طرفی رو که به تعهدات خود عمل نکرده جریمه کرد.

۱۱. صبور باشین

بهترین گفتگو کنندگان افرادی خیلی صبور هستن. این افراد پیش از پایانی کردن توافق، از مفاد توافقات انجام شده اطمینان حاصل می کنن. اونا زمانی رو صرف پرسیدن سئوالات مناسب و جزئیات توافق می کنن تا در آینده دچار سردرگمی نشن.

تمرینات تقویت قدرت گفتگو

۱. «نه» گفتن رو تمرین کنین

در بعضی مواقع گفتن «نه» کار سختیه. مثلا وقتی مدیرتون از شما کاری رو بخواد که از انجام اون آسون نیستین یا دوست تون از شما واسه اسباب کشی کمک بخواد. ممکنه شما به دلیل حس مسئولیت یا ترس از اینکه با گفتن «نه» چیجوری به نظر میاید، این خواستها رو اجابت کنین. در این موقعیتا در زندگی روز مره خیلی قرار گرفتیم؛ مثل زمانی که کسی از ما خواسته می کنه نوبت خود رو بهش بدیم. اگه می خواید در گفتگو قدرت بیشتری داشته باشین، باید قدرت رد کردن پیشنهاد مطرح شده رو داشته باشین، حتی اگه قرار باشه جواب منفی تون فقط به شکل لفظی و نه به شکل عملی باشه؛ پس باید «نه» گفتن رو تمرین کنین تا با این جواب، احساس راحتی بیشتری داشته باشین. البته به هر چیزی هم نباید «نه» بگید. بهتره واسه این کار از موقعیتایی که حساسیت کمتری دارن، شروع کنین.

۲. زبون بدن رو یاد بگیرین

میزان استفاده از مهارتای ارتباطی غیرکلامی بستگی به فردی داره که با اون رابطه برقرار می کنین. شکی نیس که زبون بدن در ارتباطات بین فردی خیلی متغیره. نشونه های ظریفی مثل پلک زدن زیاد یا تغییر وضعیت طرف مقابل تون روی صندلی می تونه به شما کمک کنه تا بفهمین چی در سر اون میگذره. سعی کنین خودتون رو با زبون بدن اون هماهنگ کنین. شما با مطالعه و تمرین می تونین این مهارت رو یاد بگیرین. واسه این کار به زبون بدن نزدیکان خود توجه کنین. در صورت امکان، زبون بدن افراد ناشناس رو زیر نظر بگیرین (درک زبون بدن در افراد ناشناس دشوارتره).

۳. شنونده ی خوبی باشین

گوش کردن مهم ترین و بزرگ ترین بخش از ارتباطه. گوش کردن به طرف مقابل، به شما کمک می کنه تا بفهمین در فکر اون چه میگذره. کمتر حرف زدن و بیشتر گوش کردن در گفتگو به شما کمک می کنه تا جلوتر باشین. با این روش شما اطلاعات بیشتری دریافت می کنین و کمتر اطلاعات میدید. معمولا افرادی که کمتر حرف میزنن، رابطه بهتر و قابل احترام تری ایجاد می کنن. اگه یک شنونده ی فعال باشین، می تونین گفتگو کننده ی بهتری باشین. اما مثل بقیه مهارت ها این کار هم به تمرین و تکرار نیاز داره.

واسه تمرین، با دوستان و خونواده خود شروع کنین. سعی کنین با دقت و بیشتر از قبل به اونا گوش کنین و کمتر حرف بزنین تا جایی که این اخلاق در شما نهادینه شه. بعد این مهارت رو در گفت و گوا مهم تر به کار ببندید.

خونواده

۴. تحقیقات خود رو کامل کنین

پیش از اونکه در گفتگو ای وارد شید، بهتره در مورد اون موضوع خوب تحقیق کنین. اما چیجوری میشه فهمید که تحقیقات کافیه و به بهترین شکل واسه گفتگو آماده هستین؟ اگه شما خیلی کم در مورد مسائل مختلف تحقیق می کنین، بعیده بتونین در این کار موفق شید. شما باید مهارت تحقیق کردن رو به کمک تمرین در خود بهبود بخشید. سعی کنین تا منابع معتبر و مفید رو شناسایی کنین. یاد بگیرین چیجوری سئوالات مناسبی بپرسید. تحقیق کردن هم یک مهارته و می تونین با تمرین در اون پیشرفت کنین.

۵. بر سر هر چیزی گفتگو کنین

در آخر باید به روشن ترین مورد در این فهرست اشاره کنیم. اگه می خواید گفتگو کننده ی بهتری باشین، باید بیشتر گفتگو کنین. هر چه بیشتر گفتگو کنین در طول زمان با روند گفت و گوا مختلف احساس راحتی بیشتری دارین؛ اعتماد به نفس بیشتری کسب و در آخر نتیجه بهتری دریافت می کنین. با انجام گفتگو با مرور زمان بهتر صحبت می کنین، شنونده بهتری میشید و اصول گفتگو رو بهتر یاد می گیرین. نکته کلیدی اینه که سعی کنین با گفت و گوا کم اهمیت شروع کنین تا بتونین مهارت خود رو زیاد کنین. واسه تمرین گفتگو رو با دوستان و خونواده خود شروع کنین. در موقعیتای کم اهمیت اجتماعی با بقیه گفتگو کنین. پس از اونکه احساس کردین در گفتگو به پیشرفت خوبی رسیدید، می تونین در محیط کاری خود، در مورد نیازها و مسئولیتای خود وارد گفتگو شید.

اگه به طور منظم این تمرینات رو انجام بدین و واقعا عزم راسخی جهت پیشرفت در گفتگو داشته باشین، پس از یه مدت در همه زمینه های زندگی گفتگو کننده بهتری میشید. وقتی مهارتاتون بهبود پیدا، اونا رو به کار ببندید تا به چیزی که استحقاق اونو دارین، برسین.

یک نکته کلیدی رو هیچوقت فراموش نکنین؛ گفتگو یک جاده دو طرفه.

منبع : inc pon.harvard briantracy

در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *