پروژه شبیه سازی اپلیکیشن های اندرویدی برای ویندوز ۱۰ موبایل به حال تعلیق درآمده است

اوایل امسال، مایکروسافت از پروژه های زیادی خبر داد که با هدف کمک به پیشرفت دهندگان واسه انتقال اپلیکیشن هاشون به محیط ویندوز ۱۰ کلید می خوره. این موارد عبارت بودن از پروژه وست مینیستر (واسه اپلیکیشنای تحت وب)، Centennial (واسه انتقال اپلیکیشنای ۳۲ بیتی)، Islandwood (واسه انتقال اپلیکیشنای تحت iOS) و پروژه آستوریا (واسه مثل سازی اپلیکیشنای اندرویدی).

خبر امروز به مورد آخر مربوط می شه. آستوریا در اصل یه جور سیستم مثل سازی اپلیکیشنای اندرویدیه که مایکروسافت با هدف افزایش تعداد اپای ساخته شده واسه دستگاه های موبایل ویندوزی مشغول پیشرفت اش بوده.

نسخه های اولیه آستوریا که واسه ویندوز ۱۰ موبایل ارائه شدن به کاربران امکان می دادن که اپلیکیشنای اندرویدی رو روی این دستگاه ها لود و اجرا کنن.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشین.

با این همه، پروژه آستوریا باعث ناامید خیلی از پیشرفت دهندگانی شد که زمان، پول و زحمت زیادی رو صرف پیشرفت اپلیکیشن واسه ویندوز فون کرده بودن و خیلی از اونا به وسیله خود مایکروسافت تشویق به این کار شده بودن.

این پروژه در اصل مثل میانبر یا راه حلی بی رحمانه واسه حل مشکل کمبود اپلیکیشن دستگاه های ویندوز فونی دیده می شد. از طرف دیگه، همزمان با عرضه آستوریا، سرمایه گذاری مایکروسافت روی پلتفرم موبایلی اش هم خیلی کم شد و اثرات منفی اینجور تصمیمی در مرحله اول مثل سازی اپلیکیشنای اندرویدی رو تحت تاثیر خود قرار داده.

آستوریا هیچ وقت به صورت علنی در اختیار پیشرفت دهندگان قرار نگرفت و این گروه واسه اینکه بتونن سرویس نامبرده رو تست کنن باید درخواست می دادن. مایکروسافت هم اینکه گوشی شنوا واسه حرفای پیشرفت دهندگان داشت و اونطور که خودش اعلام کرده اونا «شدیدا از سرویس نامبرده دلخورند».

الان هم وضعیت الان پروژه نامبرده روشن نیس با این همه، مشخص شده که مایکروسافت اونو به حال تعلیق درآورده س. این شرکت حتی دیگه در مورد آستوریا با پیشرفت دهندگان حرف هم نمی زنه. یکی از منابع آگاه به ویندوز سنترال گفته که «انتقال اپلیکیشنای اندرویدی به محیط ویندوز موبایل طبق برنامه پیش نمی ره».

هفته هاست که در انجمن پروژه آستوریا هم موضوعی مطرح نمی شه و پرسشای مطرح شده از طرف پیشرفت دهندگان بدون جواب باقی مونده ان. در کنار بازخوردهای منفی دریافت شده از طرف پیشرفت دهندگان، گزارشات دیگه هم حکایت از این دارن که کد مثل سازی اندروید دچار مشکله و کارکرد اون در ویندوز ۱۰ موبایل با اختلالاتی روبروست.

اما نکته دیگری که نباید از قلم انداخته شه اینه که مسائل حقوقی به کار گیری اینجور سرویسی هم هنوز مدیریت نشده ان؛ مثل سازی نرم افزاری نیازمند انجام توافقات گسترده واسه دریافت لایسنسه. همه این موارد دست به دست هم دادن تا مایکروسافت نرم افزار نامبرده رو از بیلدهای مربوط به ویندوز ۱۰ موبایل از جمله نسخه تجاری اون حذف کنه.

یکی از سخنگویان این شرکت در این باره گفته: ما مصمم هستیم که گزینه های زیادی رو پیش روی پیشرفت دهندگان بذاریم تا اپلیکیشن هاشون رو به پلتفرم ویندوز بیارن و از اون جمله میتونم به بریجای ارائه شده واسه وب و iOS اشاره کنم که به زودی ویندوز ۳۲ بیتی رو هم شامل می شه.

بریج آستوریا هنوزم آماده نشده اما الان وسایل زیاد دیگری واسه پیشرفت دهندگان هست. واسه نمونه بریج iOS این امکان رو جفت و جور می آورد تا یه اپلیکیشن یاد گرفتن ویندوزی رو مستقیما از راه زبون Objective-C بنویسن و بعد این اپا رو با مفاهم iOS مثل XAML و UIKit ترکیب کنن.

پیشرفت دهندگان می تونن اپلیکیشنایی رو بنویسن که روی همه دستگاه های براساس ویندوز ۱۰ قابل اجرا هستن و می تونن به آسونترین شکل ممکن از قابلیتای بومی ویندوز بهره بگیرن.

بدیش اینه مشخص نیس که مایکروسافت واقعا پروژه بریج مثل سازی اندروید موسوم به آستوریا رو متوقف کرده یا خیر. شاید این طرح بازم ادامه داشته باشه و شاید هم سخنگویان این شرکت موجود در ردموند منتظر فرصتی هستن تا از لغو اون سخن بگن.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *